Sektör paydaşlarını bir araya getiren toplantıya, sektörün önemli isimleri katılırken, turizmdeki son gelişmeler ve gelecek planları masaya yatırıldı. Konuk konuşmacı olarak Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu’nun katıldığı toplantıya CHP Antalya Milletvekili turizmci Sururi Çorabatır ile çok sayıda SKAL üyesi ve turizmci katıldı.

GÜNDEMDE FTI TOURİSTİK'İN İFLASI VARDI!

Etkinliğe katılan turizm profesyonelleri, sektördeki güncel konuları ele alırken, gelecek projeksiyonları ve iş birlikleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Son dönem yoğun olarak gündemdeki yerini koruyan Tur operatörü FTI Touristik'in iflasının Antalya başta olmak üzere Türk turizmine etkileri de günün konusu olarak yer aldı.

DÜNYA SKAL KONGRESİNE HAZIRLANIYORUZ!

Etkinlikte konuşan Antalya Skal Başkanı Uğursal Uğur, SKAL Antalya'nın gelecek dönemdeki etkinlik ve projelerine ilişkin bilgileri paylaştı ve konuk konuşmacı AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu’na teşekkürlerini sundu. Sektördeki zorlu süreçlere rağmen turizmin canlılığını koruduğunu belirten Başkan Uğursal Uğur, İzmir SKAL Kulübünün iki yıl önce yapılan seçimlerde Dünya SKAL Kongresini hak ettiğini ve şu anda da çok ciddi bir şekilde gerek Federasyon ile gerekse İzmir Kulüp olarak çok ciddi bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

DURUMUNU ÇOK KARIŞTIRMAMAK GEREKİYOR!

Skal Topl Ant5 (Small)

Tur operatörü FTI Touristik'in iflasının Antalya başta olmak üzere Türk turizmine etkileri hakkında katılımcılara son durum hakkında bilgiler veren AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Dünyanın en güzel coğrafyasında turizm yapma şansına sahibiz. Bundan da çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ama ülkemizin içinde bulunduğu jeopolitik durum bizi her dönem farklı krizler ile karşı karşıya bırakıyor. Yine ülkemizde çok iyi geçmeye namzet bir yılda, yine bir kriz ile başbaşayız. Krizi atlatıyoruz hep birlikte. FTİ’nin iflasını vermeye kadar olan süreçte özellikle AKTOB olarak gerekli çalışmayı yapıyoruz. Biz ITB Berlin Turizm Fuarı’nda AKTOB olarak sırf bu konuda hızlı bir şekilde, bu konu ile ilgili toplantılar yaptık. Çok hızlı bir şekilde bu konuda nasıl bir reaksiyon gösterebiliriz diye görüşmelerimizi ona göre ayarladık.

Skal Topl Ant1 (Small)

Son dakika… Antalya’nın demir adamı yarışmada yaralandı Son dakika… Antalya’nın demir adamı yarışmada yaralandı

Belki de bu tarz uyarılar ile bu tarz çalışmalar ile birlikte biz nebze sıyrıkları hafiflettik. FTİ’nin iflası Türkiye Turizm açısından, Antalya turizmi açısından çok daha vahim şeylere gebedir. Otellere kalan borçları dışında, esasen bizi bekleyen tehlike daha büyük. Geçmişe götüreceğim sizi. Daha önce Türkiye spesialisti tur operatörleri battığında hiçbiri artı iki etmedi. Özellikle Türkiye spesialitesi olan tur operatörleri battığında hiçbirisinin yerine, hiç bir kimseyi koyamadık. Özellikle 2024-25 yıllarına pozitif bakmaya çalışıyoruz. 2025 yılının sacayağını oluşturan yaz anlaşmalarına baktığımızda bunu daha net olarak görebileceğiz. Bu batışı sadece bir Almanya’daki tur operatörünün batması olarak değerlendirmeyin. Almanya’da Türkiye’ye çok konsantre olan bir tur operatörünün batması olarak değerlendirin. Bunun için sonuçları finansal değerler ile değerlendirmek doğru değil.

Skal Topl Ant3 (Small)

FTİ’nin iflası ile ilgili destinasyon operasyonu yapan Meeting Potint’in durumunu çok karıştırmamak gerekiyor. Toz bulutu ortadan kalksın dedim. Toz bulutu ortadan kalktı. Alacak verecek ilişkisi ile ilgili herhalde bu ayın sonuna kadar her şey ful netleşir. Bu dönem çok dirayetli hareket ettik. Bu zor dönemi çok basiretli ve dirayetli atlattık diyebilirim. Bu ayın sonunda alacak verecek ilişkisi ortaya çıktığında bir ihtimal destinasyon management olarak Meeting Point yoluna devam edebilir. Ben bunla ilgili yüzde yüz bir şey demem ama devam edebilir.

Skal Topl Ant4 (Small)

FTİ’nin batmasının sonuçları ayrıdır, Meeting Point’in bu konuda yaşadıkları farklıdır. Bizim ülkemizi tercih eden misafirlerimizi de çok fazla mağdur etmemiz lazım. Bunlar netice itibarı ile bizlerin misafiri. Bizi tercih ettikleri gibi başka yerleri de tercih edebilirlerdi de.Dolaysı ile bizi tercih ettiklerinden dolayı cezalandırmak da söz konusu olamaz” dedi.

ÜYELERİN DOĞUM GÜNLERİ KUTLANDI VE PASTA KESİLDİ

SKAL Antalya'nın düzenlediği bu buluşma etkinliği, sektör paydaşlarını bir araya getirerek iş birliklerini güçlendirmeye ve turizmin geleceğine yönelik vizyon geliştirmeye devam ederken, toplantı üyelerin görüşlerini ifade etmesi ve ardından da son üç ayda da doğum günü olan üyelerin doğum günlerinin kutlanması ve pasta kesimi ile son buldu. 

Kaynak: HABER MERKEZİ