Manavgat Demirciler Mahallesi sakinleri, tamamı biten TOKİ evlerini teslim aldı. Elektrik ve suyu bağlanan TOKİ evlerinde oturanlar taşınma sevincini yaşarken yangınla neredeyse tamamen biten geçim kaynaklarına yönelik de yardım bekliyorlar. Bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığından tarıma ve besiciliğe yönelik seracılık, meyvecilik, küçük-büyükbaş hayvan gibi konularda teşvik istiyor.

Manavgat Tokiev (2) (Small)

GÜNLERCE KONTROL ALTINA ALINAMAMIŞTI

Yangın 2021 Temmuz ayı sonunda çıkmıştı ve günlerce kontrol altına alınamamıştı. Orman yangınından sonra Manavgatlılar küllerinden yeniden doğdu. Yanan orman alanları yüzlerce yeni zeytin ve meyve fidanlarıyla buluşurken, yanan evlerin yerine sıfır, yeni evler yapıldı.

Manavgat’ın Demirciler Mahallesinde yanan evlerin tamamı tamamlandı ve vatandaşlara teslim edildi. TOKİ tarafından yapılan iki katlı villa tipi köy evlerinde,  teras, ekmek evi ve kümes bile bulunuyor. Elektrik ve suyun bağlanmasından sonra evlerine kavuşan vatandaşlar,  şimdi de TOKİ’nin yaptığı ahırları teslim aldı.

Manavgat Tokiev (1) (Small)

AHIRLARA ELEKTRİK VE SU BAĞLANACAK

Hem evlerine hem de ahırlarına kavuşan Demirciler Mahallesi sakinleri, sevinçlerini dile getirirken, “Bu kadar kısa bir süre içinde evlerimize kavuşacağımız beklemiyorduk. Umduğumuzdan çok daha güzel evlere sahip olduk. En güzeli de evin önünde büyük bir teras, ekmek evi ile tavuklar ve büyükbaş hayvanlar için kümes var. Şimdi ahırlarımızı da teslim aldık, elektrik ve su bağlantısı yok, o sorunu da çözeceğiz. Bizler için her şey düşünülmüş, yetkililere ve emeği geçenlere çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Manavgat Tokiev (5) (Small)

DEMİRCİLER’LİLER YUMURTA VE SÜT SATMAK İSTİYOR

TOKİ’nin yaptığı evlere kavuştuktan sonra ahırlarına da kavuşan ve  “Kiradan kurtulduk, geçimimizi nasıl sağlayacağız” diye kara kara düşünen Demirciler Mahallesi halkı,  gelir kaynağı olmadığından şikâyetçi. Vatandaşlar, Ahırlarının boş olduğunu ifade ederek, Tarım Bakanlığından hayvan için destek beklediklerini ifade etti ve “ Yumurta ve süt satarak geçimimizi sağlamayı düşünüyoruz.” dediler.

Manavgat Tokiev (3) (Small)

Antalya’ya kavrulacak… 21 Temmuz Pazar Günü Antalya Hava Durumu Antalya’ya kavrulacak… 21 Temmuz Pazar Günü Antalya Hava Durumu

Öte yandan çiftçilik yapmak isteyen Manavgatlılara yanan ağaçlarının yerine her türlü meyve ağacı ve zeytin ağacı desteği yapıldığı belirtildi. Yangından hemen sonra İlçe Tarım Müdürlüğü ilgileri bölgede yanan ağaçları tespit ederek, ağaçların yerine ücretini isteyenlere para, aynı tarlasına yeni ağaç dikmek isteyenlere de fidan verilmişti.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK