İklimde yaşanan sorunlar Mersin’de büyük bir krize neden oldu. Su zengini olan Türkiye’de birçok şehir su krizi ile karşı karşıya. Krizi ilk dile getiren belediye Mersin Büyükşehir Belediyesi oldu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Birkaç gündür hüküm süren sıcak hava koşulları bazı bölgelerde de su sıkıntısına neden oldu.

Mersin Su Krizi (1)

Doğal olarak havaların ısınmasıyla beraber su tüketimi arttı. Geçtiğimiz kış mevsiminde de özellikle yüksek kesimlerde bizim su depomuz olan Toroslar’a yeterli miktarda kar yağışı olmadı. Zaten yaz mevsiminin sıcak geçmesi durumunda su konusunda bazı sıkıntılar yaşayabileceğimizi düşünüyorduk ve bu anlayışla da tedbirlerimizi aldık. Ancak hava sıcaklığındaki ani değişim, sıcaklığın çok yüksek miktarlarda artması ve nüfusun yoğun olması su kullanımını da çok yüksek miktarda artırdı.

Mersin Su Krizi (1)-1

ZAMAN ZAMAN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR

Doğal olarak da özellikle yüksek kesimlerde merkez ilçemiz olan Toroslar’da ve Yenişehir’de, buraların yüksek bölgelerinde zaman zaman su kesintileri yaşandı. Vatandaşlarımız bu konuda kısa süreli zorluklar yaşadılar ama an itibariyle bu zorlukları da büyük bir oranda gidermiş durumdayız. Yaptığımız bazı çalışmalar, aldığımız ilave önlemler sayesinde an itibariyle şu anda çok muhtelif noktalar dışında herhangi bir su kesintimiz yok. Şu anda terfilerde motorlarımız tam kapasite çalışıyor. Saatte tam kapasite 11 bin metreküp su şehre giriyor.

Mersin Su Krizi (3)

ÖNLEM ALMAYA ÇALIŞIYORUZ

Günlük 250 bin metreküpe tekabül ediyor ve bu su geldiği gibi tüketiliyor. Hatta gündüz saatlerinde giren sudan çok daha fazla tüketimimiz var. Biz akşam yaptığımız bazı hamlelerle depolarımızı tekrar doldurup, günlük sizin su sıkıntısı yaşamanızı önlemeye çalışıyoruz. Bu gerçekler ışığında vatandaşlarımızın bize yardımcı olmasını bekliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Mersin Su Krizi (4)

Mersin yıllardır bu projeyi bekliyor… Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı sessizliğini bozdu Mersin yıllardır bu projeyi bekliyor… Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı sessizliğini bozdu

HALI YIKAMAYIN ÖNERİSİ

Başkan Seçer’in bu sözleri üzerine konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Erkan Demir, “Mersin’de bir su sorunu yok. Vahap Seçer'in açıklamaları iklim değişikliği ve doğal kaynaklarımızın korumasına yönelik toplumsal farkındalık oluşturma ifadeleri aslında.

Mersin nüfusu son birkaç yılda çok hızlı arttı. İçme suyu konusunda dönemsel sıkıntılar yaşanabilir. Bu tamamen mevcut suyun iletimi ve altyapı kapasitesindeki hızlı talep artışı ile ilgili. Su Kaynaklarının içme ve tarımsal sulama açısından yeterlilik düzeyinde bir sorun yok. İçilebilir temiz su kaynaklarını hali, araç. balkon vb. yıkamak, yada bahçe sulamak için kullanmak sorunlarına karşı hepimizin mücadele ermesi gerekiyor. Hiçbir doğal kaynak sınırsız değil” sözlerine yer verdi. 

Muhabir: antalyaningundemi.com/YAPRAK ÖZER