Mersin dünyaca ünlü plajını geri istiyor… Vatandaşlar belediyeye seslendi Mersin dünyaca ünlü plajını geri istiyor… Vatandaşlar belediyeye seslendi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde Engelliler Haftası dolayısıyla 'Özel Çocuk Anneleri ile Beden ve Ruh Sağlığı Atölyesi' etkinliği düzenlendi. Atölye programında ilk olarak Opr. Dr. Sezin Saygı Özyurt, kadın sağlığına yönelik sunum gerçekleştirdi. Jinekolojik muayenenin önemini anlatan Dr. Özyurt, muayene sıklığı, rahim ağzı kanserine karşı HPV taramasının önemi ve testlerin sıklığı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Uzman Psikolog Dila Aslan da öz şefkat atölyesi gerçekleştirdi. Özel ihtiyaçlı ailelerin, karşısındakine sunduğu anlayış ve ilgiyi kendilerine de göstermeleri gerektiği konusunda karşılıklı sohbet havasında geçen atölyenin ardından, Fizyoterapist ve Yoga Eğitmeni Merve Soydan ise yoga dersi verdi.

Ozel Cocuk Anneleri Ile Beden Ve Ruh Sagligi Atolyesi Etkinligi (Small)

“KADINLAR KENDİLERİNİ UNUTABİLİYOR”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Sezin Saygı Özyurt, kadın sağlığı konusunda çeşitli konularda bilgilendirmede bulunarak, "Kadınlarımız bazen, günlük hayatın koşturmacası içinde kendilerini unutabiliyorlar. Düzenli jinekolojik kontrollerin önemi, kadın sağlığı, hastalıklar oluşmadan onu engelleyebilmek ve özellikle HPV ile ilgili bilgilendirmede bulunduk. Rahim ağzı kanserinden korunma yolları, bunun aşısı ve taramaları konusu ile kadın hastalıklarındaki diğer sorunlara da değindik" sözlerine yer verdi.

“ÖZEL ÇOCUKLARIMIZ VE ANNELERİ BİZLER İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

Büyükşehir Belediyesi Otizm Aile Danışma Merkezi'nde görev yapan Uzman Psikolog Dila Aslan da Engelliler Haftası dolayısıyla her gün özel çocuklara ve ebeveynlere yönelik etkinlikler düzenlediklerini belirterek, "Bugün sadece özel çocuklarımızın annelerine yönelik Ruh ve Beden Sağlığı Atölyesi'ni yaptık. Annelerimize öz şefkat atölyesi gerçekleştirdik. Özel çocuklarımız da anneleri de bizler için çok kıymetliler" şeklinde konuştu.

YOGA BEDENEN RAHATLAMAYI SAĞLIYOR

Fizyoterapist ve Yoga Eğitmeni Merve Soydan ise yoganın bedenen rahatlama sağlayacağını ifade ederek, "Günlük hayatta yaşadığımız birçok şey, beden üzerinden tezahür ediyor. Biz de beden üzerinden bazı pratiklerle, okumalarla rahatlatıcı şekilde onlara bir nebze de olsa iyi gelmeye çalışıyoruz. Bir stüdyoya gitmelerine gerek kalmadan, kendi hayatlarında uygulayabilecekleri basit birkaç hareket gösterdik. Onları düzenli olarak tekrar ederlerse, bir nebze de olsa rahatlayacaklarını düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

Ozel Cocuk Anneleri Ile Beden Ve Ruh Sagligi Atolyesi (Small)

ANNELER BİLİNÇLENDİ

Atölyeye katılan Berrin Tulumbacı, kadın sağlığıyla ilgili sunumun kendisi için çok faydalı olduğunu belirterek, "Burada anlatılanların bilhassa özel çocuk anneleri tarafından öğrenilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Etkinlikte aklındaki birçok sorunun yanıtını bulduğunu dile getiren Ece Bolat’ta, “Güzel bir seminer oldu. Yapılan bazı testlerin sürelerini yanlış biliyormuşum. Onların doğrusunu öğrendim. Teşekkür ediyorum” dedi.

Herhangi bir sorun karşısında kendileri için neler yapabilecekleri konusunda bilinçlendiklerini ifade eden özel birey annesi Deniz Kara ise yaptıkları yoga ile de hem zihinsel hem de bedensel rahatlama ve hafifleme hissettiklerini söyledi.

Kaynak: İHA