Fizyoterapist Çelik: "Fibromiyalji, skolyoz gibi tanıları olan bireylere destek veriyoruz"
Fizyoterapist Tayfur Çelik, hafta içi her gün 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet verdikleri merkezde, fibromiyalji, skolyoz gibi tanıları olan bireylere destek verdiklerini belirtti. İhtiyaç duyan tüm vatandaşları merkeze beklediklerini ifade eden Çelik, "Kas ve eklem ağrısı olan vatandaşların ağrılarını azaltmak, skolyoz tanısı almış bireylerin postürünü düzeltmek amacıyla egzersiz danışmanlığı veriyoruz. Ayrıca hamilelerin gebelik sürecini daha rahat atlatabilmeleri için nefes eğitimi, omurga sağlığı eğitimi, pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi hedefliyoruz" dedi.

A W194793 01
Diyetisyen Gaye Saban da beslenmenin, hayatın her noktasında önemli role sahip olduğunu belirterek, merkeze gelen kişilere özel beslenme programları hazırlayacaklarını ifade etti. Türkiye’de 3 kişiden birinin obez kategorisinde olduğunu vurgulayan Saban, "Özellikle obezite, diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların yönetilmesi noktasında beslenme danışmanlığı veriyoruz. Yeme bozukluğu olan kişileri ile obeziteye sahip olan bireylerin beslenme noktasında eğitimlerini sağlıyoruz Beslenme danışmanlığıyla bu tarz rahatsızlıkların, kronik hastalıkların önüne geçmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden tatlı proje... Mahalle mahalle geziyorlar Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden tatlı proje... Mahalle mahalle geziyorlar


A W194793 03
PSİKOLOG KARAMIK: "RUH SAĞLIĞI, BEDEN SAĞLIĞI KADAR ÖNEMLİ"


Psikolog Ali Barış Karamık ise pandemi sürecinin ardından evlere kapanmaların artması ve toplumda korku, kaygı, panik, endişe gibi durumların çok görülmesinden dolayı kaygı bozukluğu, panik atak, anksiyete, depresyon gibi rahatsızlıkların oldukça arttığını söyledi. Bu gibi durumlara bireysel danışmanlık hizmeti verdiklerini vurgulayan Karamık, "Sınav kaygısı taşıyanlara da yardımcı oluyoruz. Bundan dolayı 16-18 yaş arasındaki bireylere de psikolojik destek hizmeti veriyoruz. Ayrıca aile içi sorunların çözülmesine destek olmak amacıyla, aile danışmanlığı desteği de veriyoruz. Ruh sağlığı, beden sağlığı kadar önemli" şeklinde konuştu.GİRİŞ: "DOĞAYLA İÇ İÇE SPOR YAPMAK KEYİF VERİYOR"


Merkeze başvuranlardan Emel Yıldırım, sürekli psikoloğa gitmesine rağmen iyi hissetmediğini söyledi. Merkezin genç ve profesyonel kadrosunun kendisine enerji verdiğini belirten Yıldırım, "Güler yüzlüler, neşeliler, bana enerji verdiler" dedi. Dizlerinde yaşadığı ağrılardan dolayı sık sık parkta yürüyüş yaptığını, merkezi de bu sayede gördüğünü ifade eden Songül Giriş de "Dizlerimde şiddetli ağrılarım olduğu için merkeze kayıt oldum. İyi ki geldim, çünkü faydasını görüyorum. Hocalarımız pozitif enerji veriyorlar. Ayrıca böyle güzel parklarda, doğayla iç içe spor yapmak keyif veriyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA