Engelsiz Yaşam Parkı'nın Haziran ayı programında özel çocuklar ve anneleri için hafta içi boyunca aktiviteler yapılacak. Çocuklar için; beden eğitimi, halk oyunları, sanat tasarımı gibi birçok alanda etkinlikler yapılacakken anneler için de pilates, nefes terapisi, el sanatları gibi alanlar da hizmet verilecek. Yenişehir Belediyesinden Mersin Belediyesine devredilen park alanının yenilenmesiyle oluşturulan tesiste engelli bireyler ve aileleri güvenli ve konforlu bir alanda sosyal etkinliklerde bulunabiliyor. Engelli bireylere ücretsiz hizmet veren "Engelsiz Yaşam Parkı" çocukların aktivitelerde bulunmalarına olanak sağlarken ebeveynler de bu alanda rahat bir nefes alıyor.

FARKINDALIK OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

A0A9A98A 1125 486D 977C D8753F3Ba2Aa (Small)

Birçok alanda etkinlikler düzenlenen Engelsiz Yaşam Parkı merkezinin en önemli çalışmalarından birini de otizmin başlangıç tanısı kabul edilen ‘Uyaran Eksikliği’ni engellemek için kurulan ve Türkiye’deki belediyeler arasında ilk olan ‘Gelişimsel Oyun Grubu’ etkinliği oluşturuyor. Bu sayede otizm konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor ve bu konuda bilinçli olunması gerekildiği tüm vatandaşlara aşılanıyor.

TESİSTE BİRÇOK İMKAN YER ALIYOR

Dbb8Af3A D1E3 415B A057 77B6645Acab4 (Small)

Dünyaca Ünlü Eğirdir Gölü'nden çıkanlar şok etti… Göle giriş ve çıkışlar kapatıldı Dünyaca Ünlü Eğirdir Gölü'nden çıkanlar şok etti… Göle giriş ve çıkışlar kapatıldı

Büyük bir alanı kaplayan tesiste ‘görüşme odası’, ‘atölye’ ve ‘oyun odası’ gibi farklı alanlar yer alıyor. Yan tarafta bulunan ve yarı kapalı olan bölgeye de bir ‘dans evi’ kuruldu. Özel bireylerin fitness ve dans etkinliklerine dahil olabileceği dans evinde profesyonel spor ekipmanları da yer alıyor. Engelsiz Yaşam Parkı'nın açık olan kısmında özel bireylerin kullanırken zorlanmayacağı ve üstü açılıp kapanabilen ‘yüzme havuzu’ yaz ayları için hazır bulundurulurken alanda ek olarak ‘bocce sahaları’, ‘survivor parkuru’, ‘çocuk oyun grupları’ ve ‘masa tenisi alanı’ gibi etkinliklerin yapılabileceği bölümler de yer alıyor. Parkın büyük bir kısmını kaplayan yeşil alanda ise ailelerin dinlenebilmesi için kamelyalar bulunuyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA