Antalya, doğa tutkunları için bir mücevher değerinde. Özellikle bahar mevsimiyle cıvıl cıvıl bir ruha bürünen Antalya, adeta bizi açık hava etkinliklerine teşvik ediyor. Antalya’yı keşfe çıkma adına uygun olan bahar mevsiminde temiz hava ve bol oksijenli ücretsiz ve zahmetsiz pek çok aktivite çıkıyor karşımıza. Şehir, yürüyüş, trekking, piknik ve antik kent ziyaretleri gibi pek çok açık hava etkinliğiyle stres ve enerji boşalımı sağlayabileceğiz tüm etkinliklerin ortak arenası adeta.

Biz bugün bu etkinliklerin popülaritesinin en yüksek olduğu yürüyüş sporunu ele alacağız birlikte. Düzenli yürüyüşün önemini vurgulayan uzmanlar, günde en az 30 dakika yürüyüş yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Üstelik bu spor beden sağlığının yanı sıra mental sağlık için de oldukça önemli.

Antalya, doğa ve dağ yürüyüşüne meraklı olanların ilgisini çekecek pek çok doğal trekking parkuruna sahip. Burada yürüyüş esnasında arkeoljik kalıntıları görebilir, aynı zamanda eşsiz doğa manzaralarının seyir zevkini sürebilirsiniz. Bu yazımızda doğa ve tarihle el ele yürüyebileceğiniz yürüyüş rotalarını paylaşacağız sizinle. Dilerseniz başlayalım…

Ucoluk Yaylasi Antalya

ÜÇOLUK YAYLASI


Yayla, Antalya’nın tatil beldelerinden biri olan Kemer’e 37 km uzaklıkta konumlanıyor ve Kemer’den 1500 metre yükseklikte bir bölgede bulunuyor. Üçoluk Yaylası hem bölgenin güzelliklerini keşfedebileceğiniz hem de eğlenceli aktiviteler yapabileceğiniz Kemer rotalarından biri olarak biliniyor. Küçük yayla evleri ve etkileyici bir manzara sunan sedir ağaçlarıyla ziyaretçilerini adeta mest ediyor. Burası hem yürüyüş hem de kamp tutkunları için oldukça ideal.

Gelidonya Fener

Kepez Belediyesi’nde değişim başladı… Bakın o müdürlüğe kim geldi! Yeni müdürü eski bankamatikçi çıktı Kepez Belediyesi’nde değişim başladı… Bakın o müdürlüğe kim geldi! Yeni müdürü eski bankamatikçi çıktı

GELİDONYA FENERİ

Gelidonya Feneri yalnız tatil rotalarının değil yürüyüş rotalarının da vazgeçilmezi. Bulunduğu noktanın doğasına gösterdiği uyumla, bir masal kahramanını andıran Gelidonya Feneri, dünyanın önemli yürüyüş rotalarından ‘Likya Yolu’nun güzergahındaki en çarpıcı manzaralardan birine sahip. Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan bu fener, 237 metre uzunluğa sahip olup, Gördüğü görüş açılarıyla da bu eşsiz kentin en güzel manzaralarına tanıklık eder. Ayrıca burası, Akdeniz’in en önemli feneri olarak bilinir.

Adam Kayalar (Small)

ADAM KAYALAR

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Selge Antik Kenti'ni çevreleyen 'konglomera' kayalardan oluşan bölge, boyları 10 ile 70 metre arasında değişen ve şekil olarak da ayakta duran insanları andırdığı için ‘Adam Kayalar’ olarak adlandırılan ‘konglomera’ kayalarıyla pek çok doğa sporuna olanak sağladığı gibi yürüyüş gruplarından da yoğun ilgi görmekte. Kent, tarihte Pisidya topluluğunun önemli merkezlerinden biri olarak hem tarih severlerin hem de yürüyüş tutkunlarının ortak paydası. Ayrıca servi, ceviz ve kestane ağaçları muhteşem orman manzarasıyla ziyaretçilere bir görsel şölen sunmakta.

Melas Antik Yol (Small)

MELAS KERVAN YOLU

Uzaklığıyla ve güzelliğiyle öne çıkan Melas Kervan Yolu, Antalya merkeze ise 214 kilometre mesafede yer alıyor. Antalya merkez Manavgat ilçesine 78, Akseki ilçesine ise 152 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yol boyunca şahit olacağınız Seydişehir, Tınaztepe Mağaraları, Akseki, Düğmeli Evler, Altınbeşik Mağarası, Oymapınar Baraj Gölü, Manavgat Çağlayanı ise size tüm yorgunluğunuzu unutturacak. Melas Kervan Yolu Türkiye’nin oldukça ilgi gören uzun yürüyüş yollarından. Yol, üç başlangıç noktasına sahip. Yolu yürümek isteyenlerin Akseki, Manavgat, ya da Seydişehir ilçelerine gitmeleri gerekmekte

Muhabir: BUSE ER