Dünya üzerinde sadece Antalya'da var olan 5 antik kentin 5 endemik bitkisi, 2022 yılı ile birlikte koruma altına alındı. Proje kapsamında yer alan Faselis burçağı, Perge hava civası, Side canavar otu, Toros orkidesi, Baytop çiğdemi endemik bitkilerinin tanıtımı ile Antalya'nın güzellikleri paylaşılırken, proje kapsamında çocuklara ve gençlere verilen eğitim ile de gelecek nesillerin, sahip olduğumuz güzelliklere karşı bilinçli olması hedefleniyor.

Termessoscicegi

PROJE ÇALIŞMALARI 3 YIL SÜRDÜ

2019 yılı ile çalışmalarına başlanan, Sivil Toplum Diyaloğu V Programı kapsamında Avrupa Birliği fonu desteğini alan, Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği'nin yürüttüğü, Akdeniz Üniversitesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Antalya İl Müdürlüğü'nün katılımcı olarak yer aldığı ‘Apollo'dan Athena'ya Antik Kentler Endemik Çiçekler' isimli proje 2022 yılında tamamlandı.

Sidecanavarotu 1 3447

PROJE KAPSAMINDA ÇOCUKLARA EĞİTİM VERİLDİ                                                  

Endemik bitkilerin tanıtıldığı ve koruma altına alındığı proje ile ilgili 2022'de gerçekleştirilen röportajda açıklama yapan Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Gökhan Deniz, "Biliyoruz ki; bir insanın tanımadığı bir olguyu sevmesi ve sevmediği bir olguyu koruması mümkün görünmüyor. Bu nedenle bu türlerin korunması gerektiğini ülkemizin geleceği çocuklara ve gençlere anlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

fasalis burcak

'APOLLO'DAN ATHENA'YA ANTIK KENTLER ENDEMIK ÇIÇEKLER' PROJESİ İÇİN ARAZİ ÇALIŞMALARI YAPILDI

 Yeryüzünde sadece Antalya'nın 5 antik kentinde var olan 5 endemik bitkinin koruma altına alınmasını hedefleyen çalışmanın başında yer alan AÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi, ANTOK Başkanı Doç. Dr. Gökhan Deniz, proje hakkında 2022 yılında gerçekleştirdiği bir röportaj "Tehdit altındaki bölgelerin belirlenmesi ve yeni nesillerin korunması amacıyla onların tam lokasyonlarının belirlenmesi gerekiyordu. Yerlerini belirledik.

Antikbitki2.Png E1642669223179

Aynı zamanda bölgelerden sorumlu çevre koruma konusunda etkin ve aktif rol alan kurumlardan yetkililer eşliğinde arazi çalışmalarını yaptık. Yerlerini, korunak bilgilerini bu kurumlarla paylaştık. Bu noktada antik kentlerde kazı çalışmalarını yürüten kazı başkanlarımıza türlerin yerlerini, korunak bilgilerini aktardık" dedi.

Antalya’nın o ilçesi hem elektriksiz hem de susuz kaldı… Sorun TBMM’ye taşındı Antalya’nın o ilçesi hem elektriksiz hem de susuz kaldı… Sorun TBMM’ye taşındı

61Efc61245D2A07724Edd264

5 ENDEMİK BİTKİ İÇİN TANITIM TABELALARI HAZIRLANDI

Gerçekleşen proje kapsamında 5 antik kentte yer alan endemik bitkilere dair tanıtım tabelaları  hazırlandı ve her bir tabela bitkinin bulunduğu bölgeye yerleştirildi. Tabelalar ile ziyaretçilerin bilgilendirilmesi amaçlanırken bir yandan da bu bitkilerin korunması gerekliliğinin altı çizilmiştir

Muhabir: STAJYER MUHABİR SİBEL YEŞİL