Özel okul öğretmenlerinin yaz ayları süresince maaş almaması ve sigortalarının yatmaması nedeniyle öğretmenler her yıl mağdur ediliyor. Eğitim süresinde ise asgari ücret seviyesinin altında maaş almaları nedeniyle özel okul öğretmenleri başka alanlarda çalışıyor. Özellikle tarlada, inşaat alanlarında ve kafelerde çalışan özel okul öğretmenleri, mesleklerini bırakma noktasına geldi. Özellikle maaşlarının asgari ücretinde altında olması nedeniyle geçinemeyen öğretmenler, yasal düzenleme istiyor. Her fırsatta Milli Eğitim Bakanına seslenen öğretmenler, Ankara’da haftalardır eylem yapıyor. Bir türlü seslerini duyuramayan özel okul öğretmenleri meslekten uzaklaşıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, çözüm önerisi istedi.

“ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ DE BİZİM”

Ozel Okul Ogretmenleri (Small)

Antalya’da meclis yağlı güreşlere desteği onayladı Antalya’da meclis yağlı güreşlere desteği onayladı

Özel okul öğretmenlerinin yıl boyunca asgari ücretin altında çok düşük maaşlarla çalıştırıldığını ifade eden Başkan Sadık Acar, “Özel okul öğretmenleri yıl boyunca asgari ücretin altında çalıştırılıyor. Şimdi bir de yaz gelince sigortaları ve maaşları verilmiyor. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yapıldı ama maalesef Milli Eğitim Bakanı bunun yönetmelikle yapılması gerektiğini ifade ediyor. Ama toplantılarda ise bunları söylememiş gibi konuyu başka yerlere çekmektedir. Bugün özel okullara çalışan arkadaşlarımızda öğretmendir. Diğer öğretmenler ile aynı fakülteleri bitirmişlerdir. Burada özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı konuyu görmemezlikten, duymamazlıktan gelmemelidir. Burada çalışan öğretmenlerimizde bizim. Ülkemizde bakıyoruz ki açlık sınırı 20 bin liraya gelmiş bir yerde bu öğretmenlerin maalesef okullar kapandığı için işlerine son verilerek, hiçbir şekilde maaş ödemesi yok ve sigortaları da yatırılmamaktadır. Bunun dışında zaten düşük ücretlerde çalıştırılıyorlar” dedi.

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİN SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Sadik Acar Egitim Is Sube Baskani (Small)

Milli Eğitim Bakanına seslenen Başkan Acar, “Bir an önce bu konuya el atarak, kongren bir konu haline gelen özel öğretmenler sorununa çözüm odaklı olmalılar. Çözüm önerisi ise şudur: Bugün bu öğretmenlerin yıl boyunca çalışma süresi sağlamak. Süresiz çalışması sigortası yapılması ve yaşanabilir derecede emeğinin karşılığının verilmesidir. Bu şekilde öteleyerek gençlerimizi ve çocuklarımızı sokağa atmış oluyoruz. Ne yazık ki bakıyoruz ki ülkemizde 22 yıllık iktidarın geldiği noktada ekonomik konuda sınıfta kaldığını görüyoruz. Yönetenler kendileri iktidardan tasarruf yapmıyor ama yine baktığımız zaman emekçilere, emeklilere ve asgari ücretlilere zam yok diyerek artı birde tasarruf yapmamızı istiyor. Biz diyoruz ki özel okul öğretmenlerinin sorunlarının çözülmesi gerekir, belli bir yasaya bağlanması gerekir. Bunun için de bu çözümü yapacak olan ise iktidarı yöneten kişidir. Buradan yasal düzenlemenin çıkarılması için Milli Eğitim Bakanı’mıza, Maliye Bakanı’mıza sesleniyoruz” ifadelerine yer verdi.

MESLEKLERİNDEN UZAKLAŞACAKLAR

Özel öğretmenlerin yasayla bir karara bağlanması gerektiğini belirten Başkan Acar, “Ülkemizde son yıllarda artan bir özel okul sayısı var. Ama bu özel okulların denetiminde emek hırsızlığının yapıldığı görülmekte ancak bir düzenleme yapılmamaktadır. Özel öğretmenler en az 3 ay maaş almayacaklar. Bu şekilde maaş almayan bir gencimiz ya anne babasından harçlık alacak ya da dışarıda giderek mutsuz bir şekilde alan dışında çalışacak. Bu sayede de mesleğinden uzaklaşmış olacak. Belki de mesleğine de geri dönmeyecek. Bu konuda gerçekten yetişmiş öğretmenimizi başka alanlara kaydırmış oluyoruz. Maalesef yönetenler çözüm odaklı değiller sadece öteliyorlar veya zaman çalmaya yöneliyorlar. Bu sorunu çözecek olanlar aslında onlar. Bu sorunu çözecek olanlar Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanıdır. Bu yıllardır kangren haline gelmiş bir sorun haline gelmiş bir konudur. Acilen bununla ilgili yasa yönetmeliğinin çıkarılması gerekiyor. Yoksa özel okullarda yetişecek olan öğrencilerimizin istikbalini verecek olan öğretmenlerimizi kaybedeceğiz” şeklinde konuştu.

GÖREVE DAVET ETTİ

Öğretmenlerin mesleği bırakma noktasına geldiğini aktaran Başkan Acar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Yetişmiş öğretmen, kendine değer veren öğretmen diyecek ki ‘Ben tekrar öğretmenliğe dönersem bir yıl sonra yeniden aç kalacağım.’ Her yıl bunu düşünecek ve tekrar görevine dönmeyecektir. O yüzden üniversite bitirmiş meslektaşlarımızın görevini yapmasını sağlayamıyorsak, devlette iş imkanı vermiyorsak, dışarıda özel sektörün sağladığı imkanları da yasalaştırmamız gerekir. Ankara’da yapılan öğretmen eylemini bakanımız gördü. Milli Eğitim Bakanı’mız eylem yapan öğretmen arkadaşlarımız ile sohbet dahi etti. Ama sadece basın önünde gördü, uygulamada görmüyor. Bu konu ile ilgili bir uygulama yapılmadığı için eylemlerin olumluya gittiğini söyleyemeyiz. Yine duymaz, görmez tavırlar takınıyor. Sanki bu konu yokmuş gibi davranıyor. Emek en yüce değer olması için haklarımızı almak için, özellikle de özel okullarda öğretmenlik yapan gençlerimiz için yasanın bir an önce çıkarılması için Milli Eğitim Bakanını göreve davet ediyoruz.”  

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN