Yağlı güreş tarihinde bir ilk yaşandı. 2022 yılında 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan ve geçtiğimiz yıl kötü bir sezon geçiren Mustafa Taş gözünü Kırkpınar’a çevirmişti. Geçtiğimiz yıl sakatlıklarla uğraşan Taş, bu sezona çok formda girmişti. Sezonun ilk güreşleri olan 38. Menemen Yağlı Güreşleri’nde Mustafa Taş ilk kürsüsünü yaparak 3. oldu. 31. Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde altın kemere ulaşan Mustafa Taş, 6. Etnospor Fetih Yağlı Güreşlerinin finalinde İsmail Balaban’a mağlup olunca aynı bir yıl önce olduğu gibi ikincilikle yetindi.  62. Nilüfer Çalı Güreşleri finalinde Ense Doğan’a kaybeden Mustafa Taş burada ikinci, Afyonkarahisar 1. Şuhut Güreşleri’nde ise 3. oluyordu.

Mustafa Tas Baspehlivan

KIRKPINAR SERÜVENİ BAŞLADI

Geçtiğimiz yıl yapılan CW Enerji Ligi’ni 20 puanla 13. sırada tamamlayan Mutafa Taş, 663’ncü yağlı güreşlere de 2. torbadan girdi. Bu nedenle de ilk turu güreşmeden geçen Mustafa Taş, 2’nci turda Turan Balaban’ı mağlup etti. 3. turda rakibi ise Orhan Okulu’ydu. Geçtiğimiz yılın CW Enerji Ligi şampiyonu Orhan Okulu ile puanlamaya giden güreşte kazanmayı başararak adını çeyrek finale yazdırdı. Çeyrek finalde ise bu yılın bir başka favori ismi Enes Doğan ile karşılaştı ve u karşılaşmayı da kazandı. Yarı finalde ise Serhat Gökmen ile güreşen Mustafa Taş finale kaldı. Puanlama giden güreşte Mustafa Taş Yusuf Can Zeybek’e kaybedince ikincilik kürsüsü ile yetinmek zorunda kaldı.

Yusuf Islam Tas (Small)

KARDEŞİ ŞAMPİYON OLDU

Taş ailesinin o günkü tek telaşı Mustafa Taş değildi. Çünkü Mustafa Taş’ın güreş yaptığı sırada aynı alanda kardeşi Yusuf İslam Taş’ta Küçük Orta Küçük Boy finalindeydi. İkinci turda Muhammed Ali Basar’ı, 3’ncü turda Ömer Bulut’u, çeyrek finalde Süleyman Emre Batu’yu, yarı finalde Serhat Tekin’i yenen kardeş Taş, finalde de Eren Kalkan’ı mağlup ederek Küçük Orta Büyük Boy’a yükseliyordu. 20 yaşındaki Sinoplu güreşçi Çatalca Belediyespor’a bir onur yaşatıyordu.

Erkan Tas Baspehlivan (Small)

AMCA OĞULLARI DA BAŞPEHLİVAN OLDU

Kırkpınar Sarayiçi’ndeki tek Taş soyadlı Mustafa Taş ve kardeşi Yusuf İslam Taş değildi. İki kardeş önlerine geleni yenerken aynı saha bir başka Taş soyadlı pehlivan daha vardı. Mustafa Taş ve Yusuf İslam Taş’ın Akseki doğumlu ASAT’ta başaltı boyunda güreşen amca oğulları Erkan Taş’ta tıpkı kuzenleri gibi önüne geleni yeniyordu. 2. turda Mert Çolakoğlu’nu, 3. turda Emre Duman’ı mağlup eden Erkan Taş, çeyrek finalde ise Mehmet Kırat’ı mağlup ediyordu. Yarı finalde de Onur Susuz’u mağlup eden genç pehlivan böylece başpehlivan olmayı garantiliyordu. Kendisi gibi başpehlivan olan Kemal Şahin ile final yapan Erkan Taş, şampiyonluğa ulaşıyordu.

Antalya’nın o ilçesi için belediyelerden güç birliği… İlçe sil baştan yenileniyor Antalya’nın o ilçesi için belediyelerden güç birliği… İlçe sil baştan yenileniyor

BU GURUR TAŞ AİLESİNİN

Böylece tarihte bir ilk gerçekleşiyordu. Taş ailesinden Mustafa Taş Kırkpınar’da final oynarken, diğer çocukları Yusuf İslam Taş birinci olup Küçük Orta Büyük Boy’a, yeğenleri Erkan Taş’da başaltında kazanarak başpehlivan oluyordu.

RECEP GÜRBÜZ VE ALİ GÜRBÜZ’DE AYNI ANDA GÜREŞMİŞ

Bu konuda bir ilginç durumda 1998’de yaşanmıştı. O yıl Kırkpınar’da Recep Kılıç ile güreşen merhum Recep Gürbüz Antalya tarihinin ilk altın kemerini kazanırken, oğlu Ali Gürbüz ise Minik 2 finalinde mağlup olarak ikinci oluyordu.

Ali Recep Gurbuz Kimdir

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / SERCAN AYTIŞ