Koç Ailesi, Türkiye’nin en önde gelen ve varlıklı aileleri arasında yer alıyor. Ailenin her üyesi basında ve sosyal medyada yakından takip ediliyor. Son günlerde Koç Holding’in yönetim kurulu başkanı Ömer Koç sosyal medyada en çok konuşulan isimler arasında yer alıyor.

Bu nedenle birçok kişi Ömer Koç kimdir sorusuna yanıt arıyor. Bu sorunun cevabını ve daha fazlasını sizler için araştırdık.

Ömer Koç Kimdir?

Ülkemizin en köklü ve varlıklı ailelerinden birisi olan Koç Ailesi her zaman yakından takip ediliyor. Aile üyelerinin yaptıkları açıklamalar sık sık gündem oluyor. Bu ailenin bir üyesi olan ve Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yapan Ömer Koç’un geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama çok konuşuldu.

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin mezuniyet törenine katılan Ömer Koç şu sözleri söylemiştir:

  • “Bu anlamlı günde, sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Sevgili gençler, Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi ‘Hayat Mücadeleden İbarettir’, bunu sakın unutmayın. Sizler, Cumhuriyet’in ilke ve inkılaplarına sadık, demokrasiye inanan, laik, adil, yenilikçi, kendine güveni tam, hür fikirli gençler olarak, memleketimiz ve insanlık için önemli işler yapacak olan yarının liderlerisiniz."

Ömer Koç’un bu sözleri sosyal medyada oldukça beğenildi ve haftanın en çok konuşulanları arasına girdi. Bu olayın ardından birçok kişi Ömer Koç kimdir sorusuna yanıt aramaya başladı. Mehmet Ömer Koç, 27 Mart 1962 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Lise eğitimini Robert Koleji’nde aldı. Liseden mezun olduktan sonra ABD’ye giderek Columbia Üniversitesi’ne girdi. Burada Antik Yunan Tarihi ve Kültürü alanında lisans eğitimi aldı.

1985 yılında mezun olduktan aynı üniversitede İşletme alanında yüksek lisansa başladı. 1989 yılında yüksek lisans çalışmalarını tamamlayarak mezun oldu. Ömer Koç, çalışma hayatına İsviçre’de Kofisa Trading Company’de satış elemanı olarak başladı. Daha sonra ABD’ye giderek 1989-90 yılları arasında New York’taki Ramerica International Inc.’te satış elemanlığı yaptı.

Buradaki görevinden ayrıldıktan sonra Türkiye’ye dönerek Koç Holding bünyesindeki Gazal AŞ’nin müdürlüğünü yapmaya başladı. 1992 ile 1996 yılları arasında Koç Holding’te finansman koordinatörlüğü yaptı. Daha sonra 1996-2000 tarihleri arasında Enerji Grubu başkan yardımcılığını üstlendi. 2000’den 2004 yılına kadar Enerji Grubu başkanı olarak görev yaptı. Buradaki görevi sona erdikten sonra Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Ömer Koç kimdir diye merak edilen başarılı iş insanı, 2008 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekilliği ve TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaya başladı. 21 Ocak 2016'da abisi Mustafa Koç’un vefat etmesi üzerine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldı. Günümüzde Koç Holding'in şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor ve Türk Eğitim Vakfının Mütevelli Heyeti Başkanlığını yapıyor.

Ömer Koç, iş insanı kimliğinin dışında koleksiyonerliği ile de biliniyor. Kütüphanesinde 19. yüzyıl ve 20. yüzyılda yaşamış İngiliz ve Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından bazılarının imzalı kitapları bulunuyor. Ayrıca İstanbul, Osmanlı, Ortadoğu ve Türkiye konulu atlas, fotoğraf, seyahatname ve gravürlerden oluşan oldukça kapsamlı bir koleksiyonu var.

Ömer Koç Kimin Çocuğu?

Ömer Koç kimdir sorusunun cevabını öğrenenler başarılı iş insanının kimin çocuğu olduğunu da öğrenmek istiyor. 27 Mart 1962 yılında Ankara’da dünyaya gelen Ömer Koç, Rahmi Koç ve Çiğdem Koç’un çocuğudur. Abisi Mustafa Koç ve küçük kardeşi ise Ali Koç’tur.

Ömer Koç Evli Mi?

Ömer Koç hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de evli olup olmadığıdır. 27 Mart 1962 tarihinde doğan Ömer Koç evli değildir.

Özel hayatını gözlerden uzakta yaşamayı tercih eden başarılı iş insanının sevgilisinin olup olmadığı da bilinmiyor.

Ömer Koç’un Çocuğu Var Mı?

Daha önce hiç evlilik yapmayan Ömer Koç’un çocuğu yoktur.

Aydın’da belediye hafta sonu düğmeye bastı Aydın’da belediye hafta sonu düğmeye bastı

Ömer Koç Nerede Yaşıyor?

Sürekli aynı yerde yaşamayı sevmeyen Ömer Koç yılın büyük bir kısmını Londra’da geçiriyor. Geri kalan kısımda ise çoğunlukla İstanbul’da ikamet ediyor.

Ömer Koç Hangi Takımlı?

Babası koyu bir Beşiktaş taraftarı, kardeşi Ali Koç ise Fenerbahçe başkanlığı yapan Ömer Koç’un hangi takımı desteklediği de sık sık merak ediliyor.

Futbolla babası ve kardeşi kadar ilgilenmeyen Ömer Koç’un Beşiktaş taraftarı olduğu biliniyor.

Ömer Koç Serveti Ne Kadar?

Ömer Koç hakkında en çok merak edilenlerden biri de servetinin ne kadar olduğudur. 2020 yılında Forbes dergisinde yayınlanan En Zengin 100 Türk listesinde 800 milyon dolarlık servetiyle 36. sırada yer aldı.

Ömer Koç kimdir, kimin çocuğu ve evli mi sorularını sizler için cevapladık.

Muhabir: Nihat Toklu