Antalya turizmin kenti olmasının yanı sıra tarihi yapılarıyla da oldukça zengin bir şehir. Antalya’nın aksu ilçesinde tarihin küllerinden doğan ve günümüze kadar korunan ağalar cami tarihi antik kentlerine ışık tutuyor. Aksu ilçesin de bulunan tarihi ağalar camii sadece bir ibadethane olmanın ötesinde geçmişin izini günümüze kadar taşımsıyla dikkatleri çekmeyi devam ediyor.

AKSU CAMİ-1

TARİHİ KÜLLERİN İÇİNDE YENİDEN DOĞDU

Antalya’nın ender yapılarından biri olan ağlar camii 1800’lerin başında, Perge Antik Kenti'nin kadim taşlarıyla inşa edildi. 2016 yılında Aksu belediyesinin girişimleri kültür ve turizm il müdürlüğü antalya valiliği ve antalya büyükşehir belediyesi iş birliği ile yeniden restore edildi. Modern restorasyon çalışmaların neticesinde eski ihtişamına kavuşmasının ardından tarihi yapı alarak tekrar halkın ziyaretine açıldı.

AKSU CAMİ-2

PERGE’NİN ATİK TAŞLARIYLA ÖRÜLDÜ

Aksu’da bulunan ve tarihin antik kentlerinden yeniden doğan bu eşsiz Ağalar Camii, üzerinde antik döneme ait yazıların bulunduğu blok taşlarla örülmüş eşsiz bir yapı olarak dikkat çekiyor. Roma İmparatorluk Çağı'na ait blokların kullanıldığı mihrap, mihrabiye, kapı girişi ve pencereleriyle görenleri büyülüyor. Bu eşsiz yapıyı nadir kılansa bu yapının tarihi Perge antik kentinden geliyor.

İbn Sina'nın faydalarını saymakla bitiremediği o bitki Antalya'da yetişiyor İbn Sina'nın faydalarını saymakla bitiremediği o bitki Antalya'da yetişiyor

Yıllara meydan okuyarak günümüze ulaşan Ağalar Camii, ziyaretçilerini tarihin derinliklerine götürüyor. Antik taşlarla yazılan bu yeni başlangıç, zamanın izlerini silerek modern hayata armağan ediyor. Ağalar Camii'nin eşsiz yapısı ve tarihi dokusu, ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Tarihin içinde ibadet etme fırsatı veren camii bölgenin önemli ibadet merkezleri arasındadır.

Yeni başlayan bir hayat, eski taşlarda yankılanıyor. Ağalar Camii'nin eşsiz hikayesi devam ediyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA