Akdeniz Üniversitesi Rektörü (AÜ) Prof. Dr. Özlenen Özkan, ekim ayı içerisinde öğrencilere kapılarını açacaklarını söyledi. Çok ciddi bir sıkıntı çıkmadığı takdirde yüz yüze eğitim yapmayı planladıklarını aktaran Prof. Dr. Özkan, Covid-19’un hayatımıza girmesiyle birlikte uzaktan eğitim modeline geçildiğini, bazı branşlarda ise sadece yüz yüze eğitim verildiğini söyledi. Eğitimde uzaktan eğitim modelinin de hayatı kolaylaştırdığını belirten Prof. Dr. Özlenen Özkan, hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimi harmanlayarak bundan sonraki süreçte devam edebileceklerini belirterek, bu yıl yüz yüze eğitimi planladıklarını açıkladı.

KOPYAYA ÖNLEM

Uzaktan eğitim ile birlikte ölçme değerlendirmelerin daha sağlıklı yapılması için yazılım geliştirdiklerini belirteren Akdeniz Üniversitesi Rektörü (AÜ) Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Göreve gelmeden önceki süreçte öğrencilerin başarı oranı yüzde 97’ydi. Bunda bir tuhaflık olduğunu fark ettik. Covid ile birlikte online eğitim modeline aniden yakalanıldığı için sınavlar gerektiği gibi yapılamamıştı. Biz de bunu gördük. Eğitimin en önemli kısmı ölçme değerlendirme. Siz bir yerde doğru ölçerseniz, öğrenci eksik olduğu yerleri görür ve onu tamamlayarak sahaya daha iyi çıkacaktır. Bu nedenle bir yazılım programı geliştirildi. Yazılım programıyla öğrencilerin kopya çekmesini ve aynı soruların tekrar sorulmasını ortadan kaldırdık. Böylece öğrenciler kopya çekemedi. Bu anlamda elimizden geldiğince o programlarla gerçeğe yakın olarak kopya çekilmeyi en aza indirgedik” dedi.

METROPELDEN GELEN AZ

Üniversite tercihlerinde Akdeniz Üniversitesi’nin çok iyi sıralarda olduğunu ileri süren Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bizim tek dezavantajımız İstanbul ve Ankara’daki çok iyi öğrenciler. Buradaki çocuklar orada kalmak istiyor. Onları Antalya’ya çekmekte hayli zorlanıyoruz. Antalya biraz pahalı bir şehir bu anlamda bazen imtina ediyorlar ama şu an olduğumuz yerden çok memnunuz. Tıp, Diş Hekimliği, Turizm fakülteleri Türkiye’nin en iyi fakültelerinden biri” diye konuştu.

‘GENÇLER ZAMANINI GÜZEL DEĞERLENDİRSİN’

Akdeniz Üniversitesi’ni kazanacak öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Özkan, “Yapmaları gereken şey, kendilerini tanıyarak, yeteneklerini keşfederek, neyi sevdiklerini bilerek öncelikli tercihlerini böyle yapmalılar. Daha sonra o bölümün nerede iyi eğitim verdiğine bakarak tercih etmeliler. Akdeniz Üniversitesi çok güzel kampüsü olan bir yer. Antalya çok kozmopolit bir şehir.  Üniversitedeki bölümlerin istihdam oranlarına bakmaları gerekiyor. Ben burada Akdeniz Üniversitesi olarak iddialıyım. Üniversite sadece eğitim olarak değil, karakter, dünyaya bakış açılarını değiştirmeniz ve donatmanız gereken bir yer. Mezun olduktan sonra herkesle aynı halde çıkarsanız maalesef sıfırdan başlarsınız. Örneğin bir yazılım öğrenirseniz, birkaç yabancı dil bilirseniz, hakikaten herkesin önünde olur ve kolay iş bulursunuz. Ben bunlara yatırım yapmalarını öneririm. 4-5 yıl boyunca sadece eğitim öğretim değil sosyal hayatları, becerileri ve gelişimlerini pekiştirmelerini, iyileştirmelerini öneririm. Bu 4-5 yıl çok önemli. Tekrar geri dönüşü de yok. Bizim geriye alamadığımız tek şey zaman. En önemli şey zaman. Gençlik çok güzel bir şey. Bunun kıymetini bilsinler. Hem öğrensinler hem de kendilerini donatsınlar” dedi. DHA