Özellikle Antalya’da mermer ocakları neredeyse şehir içine kadar indi. Antalya’da çevreciler sık sık bakanlığın verdiği mermer ocağı kararlar eylemlere neden oluyordu. Özellikle Kaş, Demre, Finike ve Konyaaltı gibi yerlerde çevreciler, bakanlığa sürekli olarak çağrıda bulunuyordu.

Dsc01664 (Small)

Geçtiğimiz günlerde Antalya’nın tatil ve turizm cenneti olan Kaş ilçesi maden çalışması tehlikesi altında. Kaş ilçe merkezine 15 km uzaklıkta olan Çerler Mahallesi’nde yaklaşık 2 yıldır yapılması planlanan mermer madeni çalışmasına halkın tepkisi sürüyor. Geçimleri tarım ve hayvancılığa dayanan köy sakinleri yerleşim bölgesi yakınlarına inşa edilmesi planlanan bu maden çalışması ile bölgenin doğal yapısının bozulacağından ve çevrenin zarar göreceğinden endişesi devam ediyor.

746C56F2 Cc1A 4Ba4 891C Fed11A5F740C (Small)

Onlar sevdiklerini mezarlıkta ziyaret etti.. Antalyalılar şehitlerini unutmadı Onlar sevdiklerini mezarlıkta ziyaret etti.. Antalyalılar şehitlerini unutmadı

Kaş’ın Çerler Mahallesi’nde yapılması planlanan mermer madeni çalışması bölgenin doğal yapısını bozacağı ve çevreye zarar vereceği için bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Geçtiğimiz günlerde maden çalışması için bölgeye gelen ekiplere Çerler mahallesi sakinleri izin vermedi. Ancak 2 yıldır projeleri süren çalışmanın izinleri tamamlandı. Çevrede yaşayanlar doğal yapının bozulacağından, ormanların ve verimli arazilerin zarar göreceğinden endişe ediyor. Maden çalışmasını istemeyen bölge halkı avukatlar yoluyla dava sürecini başlatacaklarını belirtiyor.

115079 (Small)

Bu olaylar yaşanırken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi gazetede yayınladığı karar dikkatleri üzerine çekti. Resmi Gazete’de alınan karar dikkatleri üzerine çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı Antalya’nın Kaş İlçesi Karadağ Mahallesi’nde açılacak olan mermer ocağına izin verilmediğini duyurdu. Bakanlık, yerin sit alanı olduğunu belirterek, o bölgede hiçbir şekilde çalışma yapılamayacağını belirtti. Bakanlığın bu kararı umut verirken, çevreciler bakanlığa teşekkür etti. Bu tarz kararların daha sık alınmasını isteyen çevreciler, Antalya’da iptal edilmesi gereken bir çok madenin olduğunu da vurguladı.  Resmi gazetede yayınlanan karar ise şu şekilde:

Ekran Görüntüsü 2024 06 06 120322 (Small)

Muhabir: YAPRAK ÖZER