Rusya-Ukrayna savaşının ardından Antalya’ya yoğun bir turist akışı başlamıştı. Antalya’ya turistlerin yoğun ilgi göstermesi nedeniyle de konut fiyatlarında artış meydana geldi. Rusların ve Ukraynalıların ülkelerine dönmeye başlamasının ardından konut fiyatları da düşüşe geçti. Konuya ilişkin konuşan Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Oto Galerisi Esnaf Oda Başkanı İsmail Çağlar, pandemi döneminin atlatılmasının ardından ve Rus ve Ukraynalıların ülkelerine dönmesinin ardından konut fiyatlarının düşüşe geçerek olması gerektiği seviyelere geldiğini ifade etti.

Mersin’de 4 bin 532 metrekare büyüklüğündeki bayrak yenilenecek Mersin’de 4 bin 532 metrekare büyüklüğündeki bayrak yenilenecek

Antalya Emlakcilar Ve İs Takipcileri Oto Galerisi Esnaf Oda Baskani İsmail Caglar (Small)

Antalya’nın Finike ve Demre İlçelerindeki yüksek konut fiyatlarının buraların imara çok fazla açık olmadığından kaynaklı olduğunu dile getiren Başkan İsmail Çağlar, “Finike ve narenciye bölgesi olmasından dolayı buralarda inşaat alanlarına yer verilmiyor. Bu bölgelerde imara çok fazla girilmemesinden dolayı ve nüfusun da çok fazla olmasıyla kira ve satılık ev fiyatları yüksek. Finike ve Demre’de bulunan sahiller belki de dünyada yoktur” dedi.

ANTALYA’DA EN UCUZ VE EN PAHALI EVLER NEREDE?

Antalya Ev Fiyatlari (Small)

Antalya’daki ev fiyatlarının konuma göre değişkenlik gösterdiğini açıklayan Başkan Çağlar, “Antalya’da en ucuz evler Varsak bölgesinde bulunuyor. Konyaaltı ise en yüksek kiraların olduğu yerler. Varsak’ta 10 bin liraya ev var. Konyaaltı’nda ise 170-200 bine kadar ev var. Buralardaki ev fiyatları evin durumuna ve konumuna göre değişkenlik gösteriyor” sözlerine yer verdi.

“EV FİYATLARI OLMASI GEREKTİĞİ YERE GELDİ”

Antalyada En Ucuz Ev Nerede (Small)

Ev fiyatlarının olması gerektiği seviyelere düştüğünü belirten Başkan Çağlar, “Ev fiyatlarında aslında çok fazla düşüş yok. Aslında buna düşüş denmez. Ev fiyatları olması gereken yere geldi. Ev fiyatları ne pahalandı ne de düştü. Antalya’da depremden sonra fiyatlar artması aslında. Antalya’daki ev fiyatları Rusya-Ukrayna savaşından sonra olmaması gerektiği gibi arttı. Daha sonra fiyatlar yüksek olunca bazı vatandaşlar gözünü açtı, memleketlerine döndü. Bu gibi nedenlerle ev fiyatları olması gerektiği fiyatlara düştü. Rusya-Ukrayna savaşından sonra vatandaşlar, tabiri caizse kendi dilinden ve ırkından olanları kandırdı” ifadelerine yer verdi.

EV FİYATLARININ DÜŞME SEBEPLERİNİ AÇIKLADI

Ispanyadaki Aclik Grevi Antalyaya Orn 45816 (1)

Ev fiyatlarındaki düşüşün nedenlerine değinen Başkan Çağlar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Fiyatların düşmesini, Ruslar ve Ukraynalıların ülkelerine dönmesine bağlarız, pandemi döneminde inşaatların durmasının ardından inşaatların yapımları yeniden hız kazandı buna bağlayabiliriz, pandemi döneminde kapanan okullar yeniden açıldı buna bağlarız, pandemi döneminde azalan evlilikler yeniden arttı tüm bu konular yerine oturunca ev fiyatları da yerine geldi.”

Muhabir: Şeyda Tütgün