Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Antalya’da birçok sahil, oteller ve özel işletmeler tarafından işgal edildi. İşgallere karşı tepkili olan vatandaşlara ise şok eden bir açıklama geldi. Plajların halkın olduğunu dile getiren vatandaşlara plaj işgalinin durdurulduğu duyurusu yerine denizlerin nasıl temiz tutulacağı uyarısı geldi. Sık sık büfelere izin veren ve halkın plajlara ulaşmasını engelleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne vatandaşlardan tepkiler çığ gibi geldi. Sahilleri işgal altında olan Antalya’ya, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden deniz uyarısı geldi.

Antalya Plaj Isgali Konyaalti (Small)

UYARI TEPKİ ÇEKTİ

Antalya’da dur durak bilmeyen plaj işgalleri gündemdeyken Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden denizlerin nasıl temiz tutulacağı uyarısı geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı uyarıda ise şu sözlere yer verildi:

Denizlere vidanjörler ile fosseptik boşaltanları, trol ile balıkçılık yapanları ilgili devlet makamlarına şikayet etmeliyiz.

Gemilerden kaynaklanan bir kirlilik görürsek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Alo 158 Sahil Güvenlik hattına, Liman Başkanlığı’na veya Alo 181 Çevre ve Şehircilik Hattı’na ihbarda bulunmalıyız.

Balıkçılık yaparken sürdürülebilir yöntemler kullanmalı, yasak avlanmadan kaçınmalıyız.

Deniz kaplumbağaları gibi tehlike altındaki türlerin yaşam alanlarını deniz kıyılarında yuvalama bölgelerini ve besleme alanlarına dikkat etmeliyiz.

Antalya Buyuksehir Belediyesi Denizleri Kirletmemek Icin Ne Yapilabilir (Small)

Yakıt alırken veya motor yağını değiştirirken denize mazot, benzin ya da yağ dökülmesini önlemek için her türlü önlemi almalıyız.

Antalya’da yangınlar bitmiyor… Şimdi o ilçede yangın başladı! Antalya’da yangınlar bitmiyor… Şimdi o ilçede yangın başladı!

Denizleri ve kullandığımız plajları temiz bırakmalıyız.

Denizlere çöp atmamalı, atanlara engel olmalıyız.

Antalya Plaj Isgali (Small)

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu uyarısının ardından ise vatandaşlardan tepki gecikmedi. Plajların işgaline tepkili olan vatandaşlar, “Siz önce plajların işgalini durdurun. Biz önce plajlara ulaşabilelim denizleri temizleriz zaten. Otellere ve büfelere plajları işgal etmeleri için izin veriyorsunuz halka açık olan plajlarda denize giremiyoruz. Denizlere girmek için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Özel plaj işletmeleri, Lara plajlarını inşaat şantiyesi haline çevirdiler. Plaj işgallerini durdurmak yerine bu uyarı ne kadar mantıklı? Plajlar halka aittir ama bir tek halk kullanamıyor” şeklinde konuştular.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN