Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından "Nesli Tehlike Altında Olan Türlerin Tekrar Eski Yaşam Alanlarına Geri Kazandırılması Projesi" Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Burdur'da yürütülen çalışmalar ile devam ediyor.

Salda Gölü Geyikler (1) (Small) Kopya

KIZIL GEYİK VATANDAŞLARIN KAMERASINA YANSIDI

 Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Burdur'da bulunan Salda Gölü çevresine getirilen 5 erkek 18 dişi kızıl geyik Eşeler Yaylası'na salınmıştı. Buraya salınan geyiklerin çiftleşip üreyerek bu bölgede çoğalmaları amaçlanıyordu.

Salda Gölü Geyikler (5) (Small)

GEYİĞİ SEVİP FOTOĞRAFINI ÇEKTİLER

İzmir'den gelip manzaranın tadını çıkarmak için Eşeler Yaylası'nda bulunan yangın kulesinin olduğu bölgeye doğru araçlarıyla setir halinde olan 3 vatandaş yolda bir dişi kızıl geyik ile karşılaşınca o anları cep telefonu kameralarıyla kaydettiler. Araçlarından inen vatandaşlar toprak yol üzerinde beslenen dişi kızıl geyiğin yanına kadar yaklaşarak geyiği sevdiler. Bir süre kendini sevdiren geyik ise daha sonra oradan uzaklaşarak ormanlık alanda gözden kayboldu.

Kültür ve Turizm eski bakanı Fikri Sağlar, Kuşadası için açıklamalarda bulundu Kültür ve Turizm eski bakanı Fikri Sağlar, Kuşadası için açıklamalarda bulundu

Salda Gölü Geyikler (4) (Small)

YETKİLİLER GEYİKLERE YAKLAŞILMAMASINI ÖNERİYOR

Çiftlikte büyüdükleri için evcil olan kızıl geyiklerin bazen saldırgan olabildiklerini bu yüzden de ormanlık alanda geyiklerle karşılaştıklarında çok fazla yaklaşmamaları gerektiğini hatta mümkünse o bölgeden uzaklaşmalarını öneriyor.

Salda Gölü Geyikler (3) (Small)

Aynı zaman da kızıl geyiklerin de doğaya uyum sağlayabilmeleri ve kendilerini koruyabilmeleri için de insanlardan uzak olmaları gerektiğini bu yüzden vatandaşların buna dikkat etmelerini talep ediyorlar. 

Salda Gölü Geyikler (2) (Small)

Kaynak: İHA