Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yılında yayınladığı Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) raporunda 81 ildeki 973 ilçenin ölçtü. Bu ölçümde 56 değişken kullanılmıştır. Çıkan sonuca göre de ilçeler 6 gelişmişlik endeksine göre gruplandırılmıştır.

antalya gelismis ilceler

TÜRKİYE’NİN EN GELİŞMİŞ İLÇESİ

2022 SEGE raporunda yer alan birinci kademe gelişmiş ilçeler listesinde 67 ilçe yer almıştır. Bu ilçeler genellikle ülkenin en gelişmiş illerinde yer alır.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Listesinde İstanbul Kaçıncı Sırada 780X520

Birinci kademe gelişmiş ilçelerin 36 tanesi Marmara’da, 13 tanesi Ege’de, 9 tanesi İç Anadolu, 5 tanesi Akdeniz, 2 tanesi Karadeniz, 1 tane Doğu Anadolu ve 1 tane de Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alır.

Raporda kullanılan değişkenler arasında nüfus, göç, evlenme, boşanma, işyeri ve çalışan sayısı, okullar ve puan ortalamaları, lisansüstü eğitim alan birey sayısı, sağlık merkezi ve personeli sayısı, banka ve atm sayısı, atık hizmetleri, akaryakıt istasyonu sayısı, pasaport ve ehliyet oranı gibi birçok değişken bulunur.

Sege Ülkelerin Gelişmişlik Raporu

Türkiye’nin en gelişmiş ilçesi İstanbul Şişli oldu. İkinci sırada Ankara Çankaya üçüncü sırada İstanbul Beşiktaş yer alıyor.

ANTALYA’NIN EN GELİŞMİŞ İLÇESİ BURASI OLDU

Antalya’da en gelişmiş düzey olan 1. Kademede 3 ilçe bulunuyor. 2. Kademede 7 ilçe, 3. Kademede 6 ilçe, 4. kademede 2 ilçe 5. Kademede 1 ilçe olmak üzere 19 ilçe sıralanmıştır.

Antalya Kus Bakisi-1

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2022 yılında yayınladığı en gelişmiş ilçeler SEGE raporuna göre Antalya’da en gelişmiş ilçe kademesinde 3 ilçe bulunuyor.

Antalya Sege Gelişmiş Ilce

Bunlarda ilki Antalya’nın merkezi ilçesi Muratpaşa oldu. Muratpaşa 3,173 skor ile diğer ilçeleri geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Nüfustan, eğitime, sağlık ve ekonomik değerlere kadar sahip olduğu özelliklerle diğer ilçeleri geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Muratpaşa ilçesi Türkiye’de en gelişmiş ilçeler sıralamasında 15. sırada yer alıyor.

Konyaalti Sahili Ihaleye Cikarildi 6538

İkinci sırada ise, tatil ve turizmde öncü ilçelerden Konyaaltı oldu. Birinci kademe gelişmiş ilçe ilan edilen Konyaaltı sahip olduğu olanaklar ile Türkiye’nin en gelişmiş ilçesinde 27. Sırada yer alıyor.  

Içkaleden Alanya Kleopatra Plajı Manzara

SEGE raporunda yer alan Antalya’nın en gelişmiş diğer ilçesi ise Alanya oldu. Antalya merkezine uzak konumda olan Alanya ilçesi çeşitli ölçütleri karşılayarak en gelişmiş ilçeler listesinde yer aldı. Alanya, Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri listesinde 67. Sırada yer alıyor.

ANTALYA’NIN DİĞER İLÇELERİ NE DURUMDA?

SEGE raporunda ikinci kademe gelişmiş ilçeler listesinde Manavgat, Kemer, Kepez, Döşemealtı, Serik, Aksu ve Kumluca yer alıyor.

döşemealtı

Üçüncü kademe gelişmiş ilçeler listesinde Finike, Kaş, Demre, Gazipaşa, Korkuteli ve Elmalı yer alıyor.

Dördüncü kademe gelişmiş ilçeler listesinde Akseki ve İbradı yer alıyor.

Antalya’da yangınlar bitmiyor… Şimdi o ilçede yangın başladı! Antalya’da yangınlar bitmiyor… Şimdi o ilçede yangın başladı!

Antalya’nın gelişmiş ilçeler listesinde son sırada yer alan beşinci kademe ilçe Gündoğmuş oldu.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA