Serik ilçesinde yaşayan işitme engelli Nihal Babayiğit, 2022'de Batman'da yaşayan işitme engelli Mehmet Basık ile sosyal medyadan tanıştı ve bir süre sonra kayboldu. O dönem Nihal Babayiğit'i arayan babası Vedat Babayiğit ile bir süredir ayrı yaşadığı eşi Derya Yılmaz (43), kaybolduktan yaklaşık 2 ay sonra kızlarının Mehmet Basık ile Batman'da dini nikahla yaşamaya başladığını öğrendi. 2023'te bir çocuk dünyaya getiren Nihal Babayiğit ile Mehmet Basık arasında anlaşmazlık çıktı. Babayiğit, doğumdan 15 gün sonra bebeğini Batman'da bırakıp, Serik'teki ailesinin yanına döndü.

Serikkayıpkadın1 (3) (Small)

Adana’da katliam yaptı Hatay'da yakalandı Adana’da katliam yaptı Hatay'da yakalandı

KANLI FOTOĞRAFLARI ORTAYA ÇIKTI

Mehmet Basık, geçen yıl 9 Ekim'de Serik'e gelerek Nihal Babayiğit ile buluştu. Bu tarihten sonra Babayiğit'ten haber alınamadı. Ailesi, Nihal Babayiğit'i ararken; bu yıl 1 Mayıs'ta dayısı Ali Yılmaz'a ulaşan ve Mehmet Basık'ın tanıdığı olduğu öğrenilen kişiler, çeşitli fotoğraf ve videolar gönderdi. Basık'ın cep telefonuyla görüntülü görüşme yaptığı kişiye, Babayiğit'in boynunda kan izleri ve yerde hareketsiz yatar haldeki fotoğrafını paylaştığı belirlendi.

Serikkayıpkadın1 (1) (Small)

Aynı videoda Mehmet Basık'ın Babayiğit'in kimliğini ve cep telefonunu da gösterdiği anlar yer aldı. Aile, bu video ve fotoğraflar üzerine Nihal Babayiğit'in hayatından endişe ettiklerini belirterek, polise başvurdu. Soruşturma kapsamında Serik Emniyet Müdürlüğünün asayiş ekipleri, 2 Mayıs'ta Mehmet Basık'ı Batman'da gözaltına aldı. Basık, işlemlerinin ardından tutuklandı.

Serikkayıpkadın1 (4) (Small)

SANIĞIN BİRLİKTE YAŞADIĞI KADIN, İFADE VERDİ

Olayla ilgili soruşturma sürerken, Serik Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla cinayet şüphelisi Mehmet Basık'ın dini nikahla yaşadığı belirtilen işitme engelli B.G. de Batman'da polis tarafından gözaltına alındı. Serik'e dün getirilen B.G., polis merkezindeki işlemlerinin ardından 'Kasten öldürmeye azmettirmek' suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. B.G.'nin, Nihal Babayiğit'in öldürülmesiyle ilgili bilgisi olduğu, cezaevinde bulunan Mehmet Basık tarafından 'Konuşursan seni öldürürüm' sözleriyle tehdit edildiği öne sürüldü.

Serikkayıpkadın1 (2) (Small)

Savcılıkta ifade veren B.G., suçlamaları reddetti ve olayla ilgi suçunun olmadığını söyledi. Serik'e geçen yıl Mehmet Basık ile iş aramak için geldiğini anlatan B.G., Babayiğit'in ölümünü sonradan öğrendiğini ifade etti. İfadesinin ardından B.G., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diğer yandan Nihal Babayiğit'in bulunması için polis ekipleri tarafından arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi. 

Kaynak: DHA