Tarımın başkenti olan Antalya’da limon fiyatları aldı başını gitti.

Narenciye üretiminde üst sıralarda yer alan Antalya’da narenciye fiyatlarının bu kadar fahiş olması nedeniyle ben çok şaşkınım. Aylardır narenciye üreticileri ürünlerinin satılmadığını, ağaçta kaldığını dile getiriyordu. Tarımda yaşanan sorunların fiyatlara yansıyacağı çok öncesinden belliydi. Narenciye üreticileri girdi maliyetlerini karşılayamaması nedeniyle bahçelerini söktü. Bunun fiyatlara tabiki de bir yaptırımı olacaktı. Geçtiğimiz sezonda da aynı sorun vardı.

Narenciyeler dalında kalması nedeniyle bu sene üretim düştü. Üretimin düşmesinin yanı sıra birçok üretici de bahçelerini sökerek inşaat alanlarına dönüştürmüştü. Hal böyle olunca fiyatlarda uçtu gitti. Ben bu fiyatların daha da artacağını düşünüyorum. Çünkü her geçen gün tarımda olan sorunlar artmaya devam ediyor. Üreticiler zor durumda. Birçok üretici bu yıl zarar etti. Belki de cebinde olan paraları da harcayarak ilaç gübre paralarını verdiler.

Hal böyle olunca birçok üreticide bahçesini sökmeye devam edecektir. Gerçekten bu durum çok vahim, çokta üzücü. Birkaç ay öncesine kadar kilosu 10 lira olan limon şu anda 120 liradan satışa çıkarılıyor. Herkeste bu fiyatlardan nasibini aldı. Bizler alıp evimize getiremiyoruz, esnaflar alıyor ama çok az miktarda alıyor hal böyle olunca masaya koyulan dilimler de küçüldü. Ama görüyoruz ki ders almıyoruz.

Çünkü hala daha tarıma olan gerekli desteği vermiyoruz. Yeni nesil zaten çiftçilik yapmak istemiyor. Ben bu konunun gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum. Limonun bu fiyatı gerçekten çok üzücü. Et alamıyoruz, balık alamıyoruz, tatlı alamıyoruz. Artık limonda alamıyoruz. Gerçekten sonumuz çok kötüye gidiyoruz.

Her şeyden tasarruf etmeye çalışıyoruz. Yetkililer üretime olan desteklerini bir an önce artırmalı. Çünkü bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi üretimden geçiyor. Çiftçimizi yalnız bırakmamalıyız. Üreticiler tarımdan vazgeçmeye devam ederse sadece limon değil bütün ürünlerin fiyatları bu seviyeye çıkacak.