Antalya’nın en büyük sıkıntısı durumundaki trafiğe haline neşter atacak olan 4. Etap Raylı Sistem ihalesi 30 Nisan 2024 günü yapıldı. Yıllara süren proje çalışmalarının ardından ihale yapıldı. İhaleye Makyol İnşaat, Öztaş İnşaat, Kalyon İnşaat, Kolin İnşaat ve Gülermak Ağır Sanayi şirketleri ihaleye teklif verdiler.

Tramvay Antalya Yeni Hat (Small)

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından projenin maliyeti Bayındırlık Birim fiyatlarına göre 12,5 milyar liradan hesaplandı. Beş firmadan Öztaş ihaleden eksik teminat verdiği gerekçesiyle elenirken, firmalar şu teklifleri sundu:

İHALEYE GİREN FİRMALAR

Besinci Etap Tramvay Hatti (Small)

Gülermak Sanayi: 14 Milyar 158 Milyon 825 TL

Makyol İnşaat: 12 Milyar 435 Milyon 371 TL.

Kalyon İnşaat: 13 Milyar 890 Milyon 826 Bin.

Kolin İnşaat: 13 Milyar 489 Milyon.

Öğrenciler Tramvayda Kitap Okudu (14) (Small)

Yer tesliminden 15 gün sonra başlayacak olan ihalenin itiraz süresinin tamamlanması bekleniyordu. 18 kilometre uzunluğunda raylı sistemin 5.5 kilometresi 30 metre yer altından geçerken, kalan kısmı ise hafif raylı sistem olacaktı. 5.5 kilometrelik yer altı sistemi birlikte Antalya ilk metro ile de tanışmış olacaktı.

TASARRUF TEDBRLERİ GENELGESİNE TAKILDI

Antalya Tramvay Ihalesi

Bu günlerde yasal süreçler tamamlanmış iş imzaya kalmıştı. Ancak Tasarruf Tedbirleri Genelgesi sonrası bu tür projelerin bakanlık onayı zorunluluğu getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilen yazı ile birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde gergin bekleyiş başladı. Eğer Bakanlık onay vermezse bu durumda projenin 3 yıl ertelenmesi bile gündeme gelecek. Bu durumda da Antalya trafiği tamamen felç olacak. Eğer Bakanlıktan onay yazısı gelirse inşaat firması ile sözleşme imzalanarak 15 gün sonra da inşaat başlayacak.

KONYAALTI’NDAN BAŞLAYACAK

Tramvay Hatti Ihale Edilecek

Turizmde zor günler yaşayan Manavgat rotası mı değiştiriyor? Turizmde zor günler yaşayan Manavgat rotası mı değiştiriyor?

4’ncü Etap Raylı Sistem Hattı, Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki Kadınlar Plajı’ndan başlayıp Akdeniz Bulvarı üzerinden Atatürk Bulvarı’nı takip edecek yeni raylı hattı, Antalyaspor Kavşağı’ndan sonra Meltem’e dönecek. Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi önünden Güllük Caddesi’ni kesecek bu hat, Muratpaşa Camisi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi önünden geçtikten sonra Kızılırmak Caddesi üzerinden Kepez Belediyesi önünden Sakarya Bulvarı Kavşağı’nda 3’üncü Etap Raylı Sistem Hattı’na bağlanarak son bulacak.

Muhabir: YAPRAK ÖZER