1948 yılında Ali İpek tarafından kurulan İpek Koza, medya da dahil olmak üzere farklı alanlarda hizmet vermekteydi. Holdinge FETÖ/PYD soruşturması kapsamında önce kayyım atanmış ardından da TMSF’ye geçmişti. Bir dönem özellikle grubun Kanaltürk ve Bugün TV’nin sahibi olması nedeniyle ülkenin bir numaralı gündemi olmuştu.

İLK SORUŞTURMA

Tarihler 1 Eylül 2015’i gösterdiğinde Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince iddianamesi kabul edilen Fetullahçı Terör Örgütü’ne mali yardım sağlamak suçlamasıyla Koza İpek grubuna yönelik operasyon başlatılmış, holding bünyesindeki birçok şirkette ve Yönetim Kurulu başkanı Hamdi Akın İpek’in evinde aramalar yapılmıştı. Holdingin sahibi olan Hamdi Akın İpek hakkında gözaltı kararı çıkarılmış ancak İngiltere'de olduğu için kendisine ulaşılamamıştı.

Koza Holding Binasi

İKİNCİ SORUŞTURMA

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile 26 Ekim'de Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyım atanmasına karar verildi. Saat 08.00'da operasyona başlayan polisleri, holding önünde toplanan grup engellemeye çalıştı. Polis zorla holdinge girdi.

KAYYIM DÖNEMİ SONA ERDİ, TMSF’YE GEÇTİ

Koza İpek Holding’in kayyım günleri de sona erdi. 3 Eylül 2016’da çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile aralarında Koza İpek’in de olduğu holdinglerin Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu(TMSF) ye devredilmesi kararlaştırıldı.

O YALI SATIŞA ÇIKTI

Sahibi Koza İpek Holding’in olduğu İstanbul Bebek Sahili’nde bulunan lüks iki yalısı TMSF tarafından satışa çıkarıldı. Aksu Yalısı olarak bilinen yalıyı 2010 yılında 21 Milyon Dolar’a satın alan Hamdi İpek Akın hem aldığı Beyaz köşkü değerlendirirken, villanın müştemilatını da yalı haline getirdi. Onun da adını kahverengi köşk koydu.

BEYAZ KÖŞKÜN ÖZELLİKLERİ

İstanbul’un Beşiktaş İlçesi’ne bağlı olan Bebek Sahili’nde bulunan eski eser niteliğindeki “Beyaz Köşk”, 2 bodrum kat + zemin kat + 1 normal kat + çatı katı + teras katından oluşuyor. 695 metrekare büyüklüğündeki yalının ayrıca 208 metrekare de teras alanı bulunuyor. 2. bodrum katta; hol, 2 adet oda, 2 adet banyo, mutfak nişi ve teras, 1.bodrum katta; hol, 2 adet oda ve 2 adet banyo, zemin katta; giriş, salon, yemek salonu, mutfak ve WC, 1. normal katta; hol, 5 adet oda, 5 adet banyo ve 2 adet balkon, çatı katında; hol, 2 adet oda, banyo ve teras, teras katında; hol ve teras var.

KAHVERENGİ KÖŞK’ÜN ÖZELLİKLERİ

“Kahverengi Köşk” olarak isimlendirilen diğer villa ise zemin kat + 1 normal kattan oluşuyor. 230 metrekare büyüklükteki alanın zemin katında salon, banyo, oda, giyinme odası, WC ve balkon, normal katta; hol, 3 adet oda, giyinme odası, banyo ve 2 adet WC var. Ayrıca parsel üzerinde kış bahçesi ve teknik alanlar da yer alıyor.

Istanbul Yali Goruntusu (Small)

KÖŞKLER NE ZAMAN SATILACAK?

TMSF tarafından satılacak olan her iki köşk 27 Haziran 2024 günü saat 14.00’de yapılacak ihale ile satılacak. İhalede her iki konutun satışı aynı dosyada olacak ve ayrılmayacak. Köşklerin ihalesine girmek isteyenlerin tekliflerini 25.06.2024 tarihi saat 17:00’a kadar Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No: 143 Şişli/İstanbul adresindeki TMSF’ye teslim etmeleri gerekiyor.

Adana’dan işçilere 5 milyonluk maaş müjdesi Adana’dan işçilere 5 milyonluk maaş müjdesi

FİYATI DUDAK UÇUKLATTI

İki köşkün toplam fiyatı ise 750 milyon lira olacak. 750 Milyon liralık muhammen bedel ile satılacak olan köşklerin ne kadar fiyata satılacağı ise merakla bekleniyor. 

Muhabir: NİHAT TOKLU