Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından yürütülen 'Trafik Kuralları Hayat Kurtarır' projesi kapsamında, özellikle motosiklet, elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet sürücülerine trafik kurallarının önemi anlatıldı.

Seyir halindeki kamyonet yandı Seyir halindeki kamyonet yandı

TEK ELLE KULLANILMAMALI

Bu kapsamda, e-scooter kullanıcılarına yapılan bilgilendirmede, "Sürücünün 16 yaşından büyük olması gereklidir. Kişisel eşya dışında yük ve yolcu taşınmamalıdır. Bisiklet yolu veya şeridi varsa, taşıt yolu yerine kullanılmamalıdır. Azami hız sınırı 50 km altında olan yollarda kullanılmalıdır. Manevra veya işaret verme halleri dışında tek elle kullanılmamalıdır" ifadeleri yer aldı.

Alanyada Motosiklet Kullanicilari Bilgi 16772 (Small)

Motosiklet kullanıcılarına yapılan bilgilendirmede ise "Yasal kapasite üzerinde yolcu taşınmamalıdır. Seyir halindeyken cep telefonu kullanılmamalıdır. Kask ve diğer gerekli kıyafet ve ekipmanlar kullanılmalıdır. Hız kurallarına uyulmalıdır" denildi.

DİĞER ŞERİTLER KULLANILMALI

Ayrıca broşürler aracılığıyla, motosiklet kullanıcılarına girilmesi yasak olan cadde ve sokaklar, kaldırımlar ve yaya geçitlerinde motosiklet kullanılmaması gerektiği ve trafikte motosiklet için ayrılan şeritten seyir edilmesi gerektiği konularında da bilgilendirme yapıldı.

Kaynak: DHA