DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, vatandaşlara su kaynaklarını verimli ve tasarruflu kullanmaları konusunda çağrı yaptı. Söz konusu çağrıya tepki gösteren Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Karancı, "Vatandaşların suyun doğru yönetimi konusundaki sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için merkezi idarenin önce kendi asli görevlerini tam anlamıyla yerine getirmesi gerekmektedir" dedi.

Akifbalta (Small)

Ülkemiz genelinde özellikle son yıllarda su sorunu giderek büyüyor. Küresel ısınma ve etkilerinin yanı sıra insan kaynaklı tahribatlar ülkede su kıtlığı yaşanmasına sebep oluyor. Doğal dengeyi bozacak seviyelere ulaşan susuzluk sorunu hakkında Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, geçtiğimiz günlerde yazılı bir açıklama yaparak vatandaşları suyu dengeli ve tasarruflu kullanmaları konusunda uyardı. Söz konusu uyarıya cevap ise Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Karancı'dan geldi.

BAŞKAN KARANCI'DAN 'KAÇAK SONDAJLARI ÖNLEYİN' ÇAĞRISI

DSİ'ye eleştirilerde bulunan ve bu konuda öncelikle kaçak sondaja değinen Başkan Karancı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "DSİ'nin kaçak sondajları önleyerek su kaynaklarının korunmasına yönelik kararlılığını göstermesi, vatandaşlara örnek teşkil etmelidir. Merkezi idarenin bu konuda atacağı adımlar, suyun doğru yönetimi konusunda toplumsal bilinci artıracak ve su kaynaklarımızın sürdürülebilirliği açısından önemli bir adım olacaktır." ifadelerine yer verdi.

Antalya’nın tarım ilçesinde yeni dönem başlıyor Antalya’nın tarım ilçesinde yeni dönem başlıyor

Kacaksondaj (Small)

"DSİ GENEL MÜDÜRÜ, SU MİKTARINI ÖLÇEMİYOR"

Başkan Karancı, yaşanan su sıkıntısı için DSİ'nin gerekli adımları atmadığının altını çizerek "Avusturyalı yönetim bilimci Peter Ferdinand Drucker, kurumları yönetmenin karmaşıklıklarla dolu olduğunu söylemiş ve "Ölçmediğiniz şeyi yönetemezsiniz" demiştir. DSİ Genel Müdürümüz, tahsisini yaptığı sondajlardan çekilen su miktarını ölçemezken, kaçak sondajları engelleyip mevcutların sayısını tespit edemezse su kaynaklarını yönetmesi mümkün değildir. Su yönetiminin etkin ve sürdürülebilir olması için DSİ'nin bu kritik ölçüm ve denetim görevlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir. DSİ'nin, bu konuda ciddi adımlar atmaması, su kaynaklarımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır." dedi.

Kacaksondajantalya (Small)

"SIKI DENETİM VE KONTROL GEREKLİ"

Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bugüne kadar uyarılarının dikkate alınmadığını, bölgemizdeki su havzalarında DSİ'nin bazı görev ve sorumluluklarını yeterince yerine getirmediğini ve bu konuda ciddi eksiklikler olduğunu belirten Başkan Karancı, "DSİ, yeraltı suyu tahsisi yapmak ve yeraltı sularının korunması ile tescilini sağlamakla yükümlüdür.

Sukaynak (Small)

Dsi’nin yıllardır kaçak sondajların artışına duyarsız kalması, yeraltı su kaynaklarımız üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmakta ve su seviyelerinin kontrolsüz bir şekilde azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, tarım sektörü başta olmak üzere, suya bağımlı tüm sektörlerde ciddi sorunlara yol açmaktadır. DSİ'nin, kaçak sondajların denetimini artırarak bu konuda daha etkin önlemler alması şarttır. Yıllardır süregelen bu sorunun çözümü için DSİ'nin, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması adına daha sıkı denetim ve kontrol mekanizmaları geliştirmesi zorunludur" dedi.

Antalya Su (Small)

SU KULLANIMINDA ÖNEMLİ NOKTALAR

Su kaynakları kullanımında dikkat edilmesi gereken konulara da değinen Başkan Karancı, "Su kaynaklarının verimli kullanımı ve israfın önlenmesi sadece modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması ve atık suyun geri kazanılması ile sınırlı kalmamalıdır. Su kaynaklarımızın sürdürülebilirliği için bütüncül bir yaklaşım benimsenmeli, suyun her aşamada verimli ve etkin kullanımı sağlanmalıdır. Bu kapsamda, yeraltı su kaynaklarının korunması, su rezervlerinin sürekli izlenmesi ve kaçak kullanımların önlenmesi büyük önem taşımaktadır" açıklamasında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ