Antalya pazarlarında çeşit çeşit bulunan meyveler tezgaha dizildiği gibi kaldırılıyor. Artan fiyatlardan şikayet eden vatandaşlar "uyguna gelsin diye marketleri değil pazarları tercih ediyoruz ama yine elimiz boş dönüyoruz" diyerek duruma tepki gösterdi.

Antalya'daki tatili sonu oldu Antalya'daki tatili sonu oldu

Antalya Pazar (1) (Small)

Sayısız meyve ve sebze üretimine ev sahipliği yapan tarım şehri Antalya'da pazarlar resmen boş kaldı. Mutfak ihtiyaçları için pazar alışverişine çıkan vatandaşlar gördükleri fiyatlar karşısında adeta şok oluyor. Her geçen gün yaşanan fiyat artışları sebebiyle vatandaşlar yiyecekleri ürünler arasında tercih yapmak durumunda kalıyor. Ceplerini zorlayan fiyatlar yüzünden aileler ya meyveden ya sebzeden feragat etmek durumuyla karşı karşıya kalıyor.

Antalya Pazar (1) (Small)-1

ŞAŞIRTAN MEYVE FİYATLARI

Elma, portakal gibi birçok meyve maalesef tarlada para etmezken çiftçiler de yaşanan kriz nedeniyle ağaçlarını ya söküyor ya da meyveler ağaçta kalıyor. Çiftçiler bu sorunlarla uğraşırken vatandaşlar ise pazar tezgahlarında şaşırtan fiyatlarla satışa sunulan meyvelerle boğuşuyor. Antalya'da bölgeden bölgeye farklılık göstermekle birlikte genel olarak meyve fiyatları şöyle; şekerparenin kilosu 80 TL, eriğin kilosu 35 TL, kavunun kilosu 30 TL, çileğin kilosu 40 TL, kirazın kilosu 50 TL, karpuzun kilosu 15 TL, elmanın kilosu 35 TL ve portakalın kilosu 20 TL.

Antalya Pazar (2) (Small)

“ŞEHRİMİZDE YETİŞEN MEYVELERİ ALAMADIK"

Antalya pazarına mutfak alışverişi yapmaya çıkan bir vatandaş yaşanan durum hakkında "Çiftçiler ağaç sökerken pazarda ürünler neden bu kadar pahalı oluyor? ne çiftçiler karda ne biz kardayız bu durumda sadece aracılar kazanç sağlıyor" derken bir başka vatandaş da "Bizim de hakkımız değil mi şehrimizde yetişen meyveleri, sebzeleri almak? çocukların biri bir meyve istiyor diğeri başka meyve istiyor aynı an da ikisinin istediği meyveyi alamıyoruz ya da 2,3 tane alabiliyoruz" dedi.

Antalya Pazar (4) (Small)

"KISIR DÖNGÜ İÇİNDEYİZ"

Antalya'da meyve sebze fiyatlarını vuran kriz hakkında ilerleyen zamanlar için de umudu olmadığını söyleyen bir vatandaş "Fiyatlar giderek artıyor sadece bazı bayram süreçlerinde 3 5 liralık düşüşler yaşandı ama onun dışında her geçen gün alabildiğimiz ürün sayısı da çeşidi de azalıyor. Tam anlamıyla bir düzene oturacağına dair bir umudum yok. Birkaç gün ağzımıza bal çalıyorlar sonra yine aynı şeyler devam ediyor. Asgari ücreti arttırsalar da aynı oranda yiyecek, içecek de artıyor bir kısır döngü içindeyiz" ifadelerine yer verdi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN