Antalya'da görülen ve Turunçgil uzun antenli böceği olarak da bilinen Drakula böceğinin yumurtaları, besinlerini ağaç köklerinden aldıkları için ağaç gelişimine zarar vererek ileri boyutlarda ağaçların kurumasına ve kırılıp yıkılmasına neden oluyor. Bu sebeple Drakula Böceği adını alan Turunçgil uzunantenli böceği, özellikle tarım bölgelerinde istenmeyen böcek türlerinden biridir ve zararlı olarak kabul ediliyor.

Agac-2

Antalya’nın Zerdalilik Mahallesi’nde bir evin balkonunda görülen Drakula böceği nedeniyle narenciye üreticileri büyük korku yaşıyor. Ağaçlara verdiği zararlar ile bilinen Drakula böceğinin Antalya’da görülmesinin ardından narenciye ağaçlarına olan zararları nedeniyle üreticiler endişe içerisinde. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Antalya Ziraat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Seyla Tepe, “Turunçgil ağaçlarının gövde içine girerse bahçelerde büyük zararlara neden olabilir” dedi.

Antalya’da belediye düğmeye bastı… Belediye o yapıları tek tek yıkıyor Antalya’da belediye düğmeye bastı… Belediye o yapıları tek tek yıkıyor

Drakula

“YAYILMAYA BAŞLADI”

Antalya'da görülen ve özellikle turunç ağaçlarına verdiği zararlar ile tanınan Drakula böceği hakkında açıklama yapan Antalya Ziraat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Seyla Tepe, “Bu böceğin erginleri, ağaç kabuklarının altına yumurta bırakarak ağaçların içerisinde larvalarını çıkarttırıyor. Ve ağaçların içerisinde galler oluşuyor. Bu galler nedeniyle de büyük ağaçlar kuruyorlar ve zaman zaman galler o kadar fazla oluyor ki ağaçlar kendiliğinden kırılıp düşüyorlar. Turunçgil ağaçlarının da gövde içine girerse bahçelerde büyük zararlara neden olabilir. İşin ilginç yanı biz Zerdalilik Mahallesi’nde 5. katın balkonunda gördük bu böceği. Demek ki yayılmaya başladı. Zaten bazı bölgelerde ilçe müdürlüklerine haber verilmesi için yazılar yazılmış ve gazete haberleri de var" sözlerine yer verdi.

Agacbocek

KALEİÇİ'NDE GÖRÜLDÜ

Söz konusu böceğin ağaçlara zarar verdiğinin altını çizen Başkan Tepe, "Geçtiğimiz yıllarda Kaleiçinde bir tane çınar ağacının bu sebeple devrildiğini biliyorum. Ve hatta park eden arabaların üzerine devrilmişti. Turunçgillerde şimdi var mı bilmiyorum ama evin balkonuna kadar çıktıysa olma ihtimali yüksek görünüyor. Muğla Köyceğiz tarafında da bu konuda toplantılar yapılıyor. Aslında bu karantinaya bağlı bir böcekti ama karantina tedbirlerinden kurtulup ülkemize gelmiş.

Drakulabocek

Bir de çoklu beslenen bir böcek. Turunçgillere, elmaya, armuda, fındığa zarar verebilir. Bu konuda eğitimler düzenleniyor. Bu böceği görürseniz en yakın İlçe müdürlüğüne bildirin duyuruları yapılıyor ama Antalya'da turunçgillerde görüldü mü bilmiyorum" ifadelerine yer verdi.

Muhabir: antalyaningundemi.com/YAPRAK ÖZER