2019 yılında 'sağlığa zararlı madde' içerdiği gerekçesiyle 38 ton domatesi Türkiye'ye iade eden Ukrayna, şimdi de ülkemizden aldığı taze domates ve salatalığın dampingli olduğu gerekçesini öne sürerek Türkiye hakkında anti-damping soruşturması başlattı. Söz konusu soruşturma hakkında Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Eski Başkanı Vahap Tuncer, yaptığı açıklamada "Soruşturmanın başlaması, dış pazarda bir defans oluşması şu an zaten iç piyasada çok düşük fiyatta satılan salkım domates ve salatalığın fiyatlarının daha da düşmesine neden olacak" dedi.

KONTENJAN FAZLASI ÜRÜN

Vahap Tuncer

Ukrayna-Türkiye arasında başlayan domates ve salatalık krizi, Ukrayna'nın anti-damping soruşturması açmasına neden oldu. Açılan soruşturma ile beraber Türkiye'de tarımın merkezi olan Antalya'da da gergin bekleyiş devam ediyor. Bu sene salatalık ve domatesin çok fazla üretilmesi iç piyasada fiyatların düşmesine neden olmuş, ürünler fazla olunca yurt dışına belirlenen kontenjanın üzerinde ürün satılmış ve bu da Ukrayna'nın şikayetine sebep olmuştur. Konuyla ilgili açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Eski Başkanı Vahap Tuncer "Ukrayna diyor ki, sen bizim ülkemize uluslararası fiyatların çok çok altında ve yüksek miktarda domates ve salatalık sokuyorsun dolayısıyla bizim üreticimiz de üretim yapamıyor ve zarar ediyor, parasal kayıp yaşanıyor. Bu yapılan ticaret kurallarına aykırı diyor ve soruşturma başlatıyor" dedi.

ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMASI

145919 Domates

Türk işçisinin düşük fiyatlarla ürün satmak zorunda kaldığı için zararda olduğunu söyleyen Başkan Vahap Tuncer, "Yurt dışına sebze ihracatındaki politikasızlık, düşük ücretlerle bile ihracat yapılmasına engel oldu. Plansız üretim Türkiye'de dış pazarlarda yeni sorunlar yaratmaya başladı. Ukrayna'nın, Türkiye'den ithal edilen taze salatalık ve domatese antidamping soruşturma başlatması ihracata yönelik domates üreten ve salatalık üreten ve zor durumda olan üreticileri daha da zor durumda bırakacak gibi görünüyor. Ramazan Bayramı öncesi salatalık ve domates fiyatlarında başlayan düşme ihracat için bir fırsat yaratsa da yurt dışına uluslararası fiyatların altında ve belirlenen kapasitenin üzerinde ihracat yapılması, Ukrayna'daki üreticileri ve sektör temsilcilerini rahatsız etmiş görünüyor" dedi.

"TÜRKİYE YAPTIRIMLARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR"

Türkiye'nin belirlenen fiyatın ve kapasitenin üzerinde Ukrayna pazarına salatalık ve domates sattığını iddia eden Ukrayna'nın, Türk yetkililerinden konuyla ilgili olarak araştırma yapılmasını istediğini aktaran Başkan Vahap Tuncer, "Eğer böyle bir durum tespit edilirse Türkiye konuyla ilgili bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Bu durum, zaten üretim maliyetlerinin altında salatalık ve domates satan üreticiyi daha da zor durumda bırakır ve batma noktasına getirir" dedi.

SEBZEYE YURT DIŞINDAN DA DARBE

Geleceğini sadece ihracata bağlı olarak şekillendiren seracılık sektörünün, bundan sonraki süreçte yeni politikalar çerçevesinde yönlendirilmesine ve desteklenmesine ihtiyaç duyulduğunu belirten Başkan Tuncer, "Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, iç pazarda tüketicinin alım gücünü düşürmüştü pazar ve marketlerde sebze fiyatlarındaki artışın iç talepte yarattığı daralmayı yurt dışına ucuz fiyatla ve kapasitenin üzerinde ürün satarak aşmaya çalışan tarım sektörünün paydaşları şimdi de ucuz mal satarak haksız rekabete yol açmakla suçlanıyorlar.

Paket Seralar Topraksiz Tarim Domates Serasi Img

Aydın’da o iş için seferberlik ilan edildi… O ilçede çalışmalar dikkatle yapılıyor Aydın’da o iş için seferberlik ilan edildi… O ilçede çalışmalar dikkatle yapılıyor

Bu durum Türkiye'nin, iç pazar tüketimi ve ihracat olanaklarını gözeten bir anlayış ile üretim planlaması yapması gerektiğini ve üreticiyi ve ihracatçıyı mağdur etmeyecek bir destekleme politikasının zamanının gelip geçtiğini ortaya koymaktadır.

 Bunun için de tüketicinin alım gücünün arttırılması ve toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan dar gelirlilerin yaşadıkları geçim sorunlarının giderilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde son yıllarda çare olarak gördüğümüz ihracatın da bir noktadan sonra işe yaramayacağı ve üretimin sürdürülmesini sağlayamayacağı yaşanarak görülecektir" diyerek mevcut durumu değerlendirdi.

Muhabir: GÜNAY SARI