Antalya’da katma değerli üretimin büyümesi için benzersiz bir etkinliğe adım atan ATSO Başkanı Ali Bahar yaptığı açıklamada " Direkt olarak ekonominize etki edecek bir organizasyonu yapay zeka destekli gerçekleştiriyoruz" ifadelerine yer verdi.

İŞ BİRLİKLERİ OLUŞTURUYOR

ATSO'da gerçekleştirilen B2B Networking etkinliğinde, yapay zekâ desteği sağlanarak uluslararası alanda yeni iş birlikleri oluşturulması ve üyelerin ticari durumlarına destek vermek hedeflendi. Bu etkinliğe ilk katıldığında Antalya Ticaret Odası'nın da iş birliği içinde olması gerektiğine karar veren bu kapsamda çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Bahar " Direkt olarak ekonominize etki edecek bir organizasyonu yapay zeka destekli gerçekleştiriyoruz. Ticaret ve Sanayi Odaları için birçok yerde 'ticaret odası para almaktan başka ne işe yarar' deniyor. Biz bunu kırmaya çalışıyoruz. Göreve geleli bir buçuk yıl oldu ve biz bunu kırmak için her şeyimizi ortaya koyuyoruz. Ticaret ve Sanayi Odaları aslında çok işe yarar. Teknolojiyi ayağınıza getirir, iş birliği kurmanızı sağlar, 49 tane sektörün lobiciliğini yapar, bölgenin finansal kapasitesini geliştirir ve ticari değer oluşturur" ifadelerine yer verdi.

6Ea59Ea6 4C27 499D B1F2 B835C853B2B2 (Small)

HEDEF 500 MİLYON

Söz konusu yapay zeka destekli organizasyonun dün provasını yaptıklarını belirten Başkan Bahar "burada normalde 5-10 tane faydalı görüşme olmuyorken bunun daha mini similasyonunda 156 tane görüşme yapılmış ve toplamda 44 buçuk milyonluk bir değer oluşturulmuş. O katılımla bu katılımı mukayese ettiğimizde 500 milyon liralık bir değer oluşturmak, eşleşme yapmak ve sonrasında da hemen ekonominize getiri sağlamak istiyoruz" dedi.

"TİCARİ DEĞERİ ORTAYA ÇIKARTACAĞIZ"

Yapay zeka destekli eşleştirme teknolojisinin kullanıldığı B2B etkinliğinde konuşma yapan "on iki"nin kurucu ortağı ve Ceo'su olan Ziya Kızıltan "Bugün bir Türk girişimimizin hayalini gerçekleştiriyoruz. 2 yıl önce Ali Bahar Başkanımla birlikte bu teknolojiyi ilk geliştirdiğimizde "on ikinin sahnesinde ilk ağırladığımız Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız kendisi oldu. Ali başkanımızın ayağı uğurlu geldi ve biz o günden sonra 9 farklı şehirde 20'nin üzerinde 400 ile 700 arasında katılımcısı olan etkinliği organize ettik. Bu bizim için çok önemli ve bugün bunu daha da ileriye götürdük" dedi. Türkiye'de ilk kez bir Ticaret ve Sanayi Odası'nın içinde bu etkinliği hayata geçiriyor olduklarının altını çizen Ziya Kızıltan açıklamasında "Muhtemelen bugün Antalya'da, şimdiye kadar yaptığımız en büyük ticari değeri ortaya çıkartacağız. Antalya'ya ve Antalya'daki üreticiye değer sağlamış olacağız. Umarız bugünden sonra bu organizasyonu tekrar ve farklı sektörlerde de düzenleriz" ifadelerine yer verdi.

3556D1Dc 35F1 48F5 B42E 4E152A67F3C3 (Small)

"TÜRKİYE’DE EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ"

Ekonomi Ekranı Programı kurucusu Sami Altınkaya, bu tür projeleri desteklediğini ve Türkiye'de en önemli sorunun ekonomi olduğunu belirterek ülkemizin ekonomik sıkıntıları hakkında yaptığı konuşmada "Türkiye'nin toplam borcu yaklaşık 500 milyar dolar. 800 milyar dolarlık bir gayri safi milli hasılatımız var. Yastık altı, yurt dışı, yurt içi toplamı 1.2 milyar dolar yatırımımız var. Bakınca 500 milyar dolar borcumuz aslında hiçbir şey değil. Ama bizim için şu an dünyanın en büyük problemi. Çünkü bizim dış ticaret açığımız var. Mesela bu sorunu Singapur nasıl çözmüş biliyor musunuz, almış ve satmış bu kadar. Biz 3 tarafı denizlerle çevrili ve en önemli ticaret noktalarının olduğu bir bölgedeyiz ama bunu başaramıyoruz. Biz Fenerbahçe Galatasaray ne olacak, Ali Koç devam edecek mi? biz bunlarla gündemi dolduruyoruz" ifadelerine yer verdi.

Muğla’nın o pazarı inceleme altında Muğla’nın o pazarı inceleme altında

Ace711Ea 36C1 45Dc B78D A200D4063661 (Small)

TÜRK PROJESİNİ 600 MİLYON DOLARA SATIN ALDI

Konuşması sırasında ülkemizin önemli değerlerinden biri olan Profesör Doktor Erdal Özcan'dan bahseden Sami Altınkaya "Size bir isim söyleyeyim Profesör Doktor Erdal Özcan, Bilkent Üniversitesinde hoca. Bu ismi sorsam bilen kaç kişi vardır? Bu adam 5G teknolojisini bulan adam. Yazdığı makaleyi Çin Cumhuriyeti 600 milyon dolara satın alıyor ve son 10 yıl içinde Çin'in 5G teknolojisinden de 500 milyar dolar para kazanıyor. Demek ki neymiş Türkiye'nin toplam dış ticaret borcunu bir profesörün makalesini geliştiren devlet aklı olmuş olsaydı 500 milyar doları tek seferde kazanırdık. Neden biz bunu yapamadık çünkü Galatasaray Fenerbahçe meselesinden bilime ve teknolojiye geçemiyoruz" dedi.

35D023Cb 97E0 4B4C A766 2661913Cea74 (Small)

"TÜRKİYE İSRAF EKONOMİSİ İÇİNDE"

Ülkemizin israf ekonomisi içerisinde olduğunu söyleyen Sami Altınkaya "bizim üretimi arttırmaktan başka çaremiz yok. Bir futbol takımı şampiyon oldu diye o bölgeye havalimanı yapmayı planlıyoruz. Olmayacak yerlere olmayacak yatırımlar yapıyoruz. Nereye ne yatırım yapılacağı önceden planlanmıyor. Dünya'nın üzüm üreten en büyük 4. ülkesiyiz. Dünya'nın üzüm üreten en büyük 2. ülkesi de Avustralya. Ve Avustralya bizden üzüm ithal ediyor. Çünkü Avustralya bütün yaş üzümlerini Çin'e şarap olarak satıyor. Çin kötü mal üreten ya da insanların kötü şartlarda çalıştığı bir yer değil. Bunu söyleyenler yakın zamanda Çin'e gitmemiş insanlardır. Düşünün fındıkta dünyanın en iyi ülkesi biziz ama fındık fiyatları Almanya'da belirleniyor. Biz tarımda, hayvancılıkta, sanayide planlı bir ekonomi içine girmezsek özellikle tarım sorununu çözmezsek enflasyon sorununu da çözemeyiz" dedi.

Muhabir: Sibel YEŞİL