Son dönemlerde hastanelerdeki artış dikkatleri üzerine çekti. Antalya Tabipler Odası eski Şube Başkanı Nursel Şahin, “Durumla alakalı yetkili kişilerle görüştüm, özel bir enfeksiyon ya da özel bir hastalık artışı gibi yoğunluğa neden olacak bir şey yok. Ama Türkiye’de yaşlı nüfus artıyor. Kronik hastalar, kanser hastaları sayısındaki artışlar yoğun bakımdaki yatak sorununu arttırıyor. Yatakların %40’ı özel sektörde. Dolayısıyla yoğun bakım ihtiyacı bütün Türkiye’de artmış görünüyor.  

Yoğun4

Turizmin başkenti Kemer’de bozuk yol ve kaldırımlar için çalışmalar başladı Turizmin başkenti Kemer’de bozuk yol ve kaldırımlar için çalışmalar başladı

Belki SGK’nın yoğun bakım yataklarına fark ücreti vermemesinin getirdiği nedenlerden dolayı bazı daralmalar olabilir, biliyorsunuz Antalya’da opera yaşam yataklarını kapattı. Medical Park’da yataklarda azaltma yaratıldı. Bunlar talebi karşılayamama gibi bir nokta yaratmış olabilir. Ama yoğun bakımlar için özel olarak söyleyebileceğimiz bir artış yok, ama bütün Türkiye açısından yoğun bakım yataklarına talep artıyor bu nedenlerden dolayı. İhtiyacın karşılanamadığı bir durum gözüküyor ama bu durumun özel bir nedeni yok diye belirttiler” dedi.

YENİ BİR SALGIN YOK

Yoğun3

Başkan Şahin, “Bizi böyle düşündürecek ya da Türkiye’de bizi telaşa düşürecek yeni bir salgın yok. Zaman zaman göçler nedeniyle ya da deprem bölgesinde ki sağlık hizmetlerinin zaafa uğraması nedeniyle bazı hastalıklarda artış görülebiliyor, ama mevsimsel şeyler ya da bazı aşılama sorunlarıyla ilgili olabilir. Ama ciddi bir şekilde Türkiye’yi etkileyebilecek salgın yok. O açıdan bizim endişe duyduğumuz bir yeni durum yok ortada ama dediğim gibi genellikle yoğun bakım yatağı hep sorundu. Siyasilerin yardımıyla ya da birilerinin aracılığıyla, yoğun bakım yatakları açılmaya, hastalar sevk edilmeye çalışılıyordu. Belki özel sektörde yataklarda bir azalma olduysa bu sorun yaratmış olabilir. Onun dışında genel bir yoğun bakım yatağı sıkıntısı dışında bir şey gözükmüyor” şeklinde konuştu.

Muhabir: GÜNAY SARI