Ağaçta bulup evde büyüttüler… Görenler hayretler içinde kaldı… Kış boyu baktılar yazın doğaya geri bıraktılar Ağaçta bulup evde büyüttüler… Görenler hayretler içinde kaldı… Kış boyu baktılar yazın doğaya geri bıraktılar

Türkiye’nin tarım merkezlerinden biri olan Antalya, Türkiye'nin ilk tarım fuarı olma özelliğini taşıyan "Hasyurt Tarım Fuarı’na ev sahipliği yapacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde bu yıl 8-10 Mayıs tarihlerinde 27'nci kez gerçekleştirilecek fuar öncesi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

1736Cc4C 823B 4844 80Ea 586745E543Bb

Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yanı sıra Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikci, Antalya Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Özen, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce katıldı. Başkan Böcek, fuarın yanı sıra basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 11.32.52 (Small)

"TARIM SEKTÖRÜNÜ FİNİKE'DE BİR ARAYA GETİRECEĞİZ"

Hasyurt Tarım Fuarı'nın tanıtımında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek şu sözlere yer verdi:

"31 Mart Seçimlerindeki destekleriniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Antalya’da daha önce 4 dönem üst üste Konyaaltı Belediye Başkanlığı rekoru kırmıştık. Şimdide Antalya Büyükşehir Belediyesi olduğundan beri 2. dönem üst üste kazanan bir belediye başkanı olarak, herkesin belediye başkanı olarak Gazipaşa’dan Kaş’a kadar 913 mahallemizde, 19 ilçemizde yine hep birlikte hiç kimseyi ötekileştirmeden Antalya’mızda bütün basınımızla, çalışma arkadaşlarımızla hep birlikte çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Bugün çok anlamlı ve önemli olan bir fuarımızla ilgili toplandık. Hasyurt Tarım Fuarı Türkiye’nin ilk tarım fuarı olma özelliği taşıyor. 2014 yılında 24’üncüsünün düzenlenen 7 yıldır yapılmayan Hasyurt Tarım Fuarı’nın 25’incisini uzun bir aradan sonra 2021 yılında eski yerinde yeni yüzü ve mottosuyla gerçekleştirmiştik.

"ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Geçen yıl 26’ncısını şimdi de 8-10 Mayıs tarihleri arasında 27’ncisini Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde Finike Belediyesi, Antalya Tarım Konseyi, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası, Kumluca Ticaret Borsası iş birliği ile düzenliyoruz. Tüm paydaşlarımızla beraber tarım sektörünü Finike’de tekrar bir araya getireceğiz. Tarımın başkenti Antalya’mızda Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz 2017 yılından bugüne kadar yerelden kalkınma projemiz ile çiftçinin ve üreticinin her daim yanında olduk. Kapalı devre sulama sistemleri, ekipman destekleri, tohum ve fidan destekleri, sulama kooperatiflerine enerji desteği, akıllı tarım uygulamaları gibi birçok projede Türkiye’deki belediyelere öncü olduk. Planlı ve sürdürülebilir bir tarım için durmadan yorulmadan Antalya’mızın 19 ilçesinde üreticimizle ve çiftimizle iş birliği içerisinde çalıştık. Çalışmaya da devam edeceğiz.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 11.11.59 (Small)

"12 AY DEVAM EDEN ÜRETİM"

Tarım paydaşlarının bir araya geldiği tarımın kalkınmasına ivme kazandıran fuarlarımızdan biri olan Türkiye’nin ilk tarım fuarı Hasyurt Tarım Fuarı’da bu nedenle önemli diyoruz. Fuarın yapılacağı Finike İlçemizin yanı sıra Kumluca, Demre ve Kaş İlçelerinin de yer aldığı Batı Antalya Kuşağında yılda yaklaşık 2,5 milyon ton yaş meyve ve sebze üretimi yapılmaktadır. Batı Antalya Bölgesi’nin ekonomik anlamında en büyük kaynağı olan tarım bölgeye kattığı istihdama ilave olarak özellikle kış aylarında tüm Türkiye’nin sebze ve meyve ihtiyacını karşılanmasında en büyük paya sahip olduğunu bilirsiniz. Örtü altında, bahçe ve açık alanda yapılan üretim çeşitliliğine bağlı olarak yılın 12 ayı devam eden üretim ve yetiştiricilik yapılmaktadır.

"FUARIN MARKA DEĞERİ HER YIL PEKİŞİYOR"

Yapılan üretimin sürekliliği bölge tarımının yılın 12 ay dinamik kalmasını sağlamaktadır. Ülkemizin örtü altı tarımını yaklaşık yarısını gerçekleştiren Antalya’mız bitkisel üretim değeri ile birinci sırada yer almaktadır. 217 bin 326 kayıtlı çiftçimizle birlikte Antalya’mız Türkiye’nin gıda deposu ve tarımında başkentidir. Batı Antalya bölgemizin sahip olduğu üretim kapasitesi ve potansiyeli ile Hasyurt Tarım Fuarı’nın geçmişten gelen tecrübesi ile Fuarı her geçen yıl geliştiriyor ve marka değerini pekiştiriyor.

"ANTALYA ÜRETECEK, TÜRKİYE KAZANACAK"

Son derece önemli olan ve gerçekleştirilecek olan fuarda ziyaretçiler, yeni hizmet ve ürünleri tanıyacak. Yapacakları görüşmeler ile çalışmalarına katkı sağlayacaklardır. Ayrıca yeni iş ve ticareti birliktelikler kurarak ürün ve üretimlerini daha da değerli bir hale getirme fırsatı da bulacaklardır. Geçtiğimiz yıl Hasyurt Tarım Fuarı’nda 87 firma yer almış ve 24 bin 352 ziyaretçi katılım sağlamıştır. Bu yıl ise 100 civarı firmanın katılımı ile 50 binin üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Organize edeceğimiz bu büyük tarım fuarında sektörün tüm paydaşlarının yerlerini almalarını bekliyoruz. Tüm üreticilerimizi, misafirlerimizi fuarımıza davet ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü Milletin efendisidir’ sözünden hareketle tarıma yönelik desteklerimiz yeni dönemimizde de artarak devam edecektir. Antalya üretecek, Antalya kazanacak. Antalya üretecek, Türkiye kazanacaktır. Çünkü üreten ülke güçlü ülkedir."

Muhabir: STAJYER MUHABİR SİBEL YEŞİL