Türkiye’de son yıllarda artan enflasyonla birlikte gıdadan turizme kadar her alanda dikkat çeken bir pahalılık yaşanıyor. TÜİK her yıl topladığı veriler ile çeşitli konulardaki istatistikleri paylaşıyor. TÜİK’in dikkat çeken verilerinde biri de en kalabalık iller listesi oldu. TÜİK’in 2023 yılında yayınladığı verilere göre Türkiye’nin en pahalı illeri belirlendi.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Listesinde İstanbul Kaçıncı Sırada 780X520

TÜRKİYE’NİN EN PAHALI İLLERİ HANGİLERİDİR?

Türkiye’de son yıllarda enflasyon sebebiyle sık sık fiyat artışları yaşanıyor. Bu artışlar giyim, gıda, ulaşım, petrol gibi alanlardan eğitim sağlık, konut, kira ve turizm gibi alanlara kadar her alanda kendini gösterdi.

1694057 Enflasyon Nedir Enflasyon Neden Artar Enflasyon Neden Duser Enflasyon Oranini Kim Belirler Enflasyon Neye Gore Belirlenir 65E57A4A8B530

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılında paylaştığı verilerle ülkenin en pahalı illerini sıraladı. Buna göre ilk sırada İstanbul yer alıyor. İş ve yaşamın merkezi olan İstanbul Türkiye’nin en pahalı ili oldu. ikinci sırada İzmir, üçüncü sırada ise Ankara yer alıyor. Bu büyükşehirlerde yaşamanın maliyeti, Türkiye genelinin çok daha üstünde seyrediyor.

Iste Turkiyenin En Pahali Sehirleri 19031829 L2

Dördüncü sırada Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Düzce bölgesi yer alıyor. Beşinci sırada Kırıkkale, Tekirdağ ve Edirne bölgesi yer aldı.  Altıncı sırada ise Rize, Ordu, Artvin ve Giresun bölgesi yer aldı.

pahalı iller

ANTALYA KAÇINCI SIRADA?

En pahalı şehirler listesinde Antalya yedinci sırada yer alıyor. Antalya, Isparta ve Burdur’dan oluşan bölge yüzde 2,81 ile en pahalı iller listesinde yedinci sırada yer aldı.

Antalya Koylari Firnaz

Sekizinci sırada yüzde 2,78 ile Balıkesir, Çanakkale yer alıyor. Dokuzuncu sırada yüzde 7,72 ile Denizli, Muğla ve Aydın yer alıyor. 

DSİ uyardı… Türkiye'deki bu iller dikkat etmeli! DSİ uyardı… Türkiye'deki bu iller dikkat etmeli!

Antalya Koylari Hidayet Koyu

Onuncu sırada yüzde 2,69 ile Eskişehir, Bilecik ve Bursa yer alıyor.  Adana ve Mersin bölgesi ise yüzde 2,65 ile on birinci sırada yer aldı.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA