Antalya’da meydana gelen teleferik kazasında bir kişinin yaşamını yitirip 7 kişinin ise yaralanmasının ardından mahkemeye çıkan teleferiğin bağlı olduğu ANET Şirketi’nin eski genel müdürü Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tutuklanarak cezaevine konmuştu. Kocagöz’ün tutuklanmasının ardından tam 1 ay geçti. Geçtiğimiz ay 14 Nisan’da tutuklanan Kocagöz için sürekli hatırlatmalar yapıldı.

Mesut Kocagoz Tutuklu Yargilaniyor (Small)

Kocagöz’ün tutuklanmasının ardından CHP önce Adliye önünde toplandı. Burada İl Başkanı Nail kamacı önemli açıklamalarda bulundu ve durumu protesto etti. Ardından cezaevi önünde çadırlar kurulup eylemler yapıldı. Antalyaspor maçında pankartlar açılırken, Kepezspor karşılaşmasında ise taraftarlar üzerinde Mesut Kocagöz’ün fotoğrafının olduğu tişört giydiler. Belediye Başkanları Meclislerinde Kocagöz’den bahsederken, önceki gün yapılan Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde de yine Kocagöz’ün meclis sırasındaki yerine fotoğrafı kondu.

VEKİLLER GELDİ GENEL BAŞKAN YOK

Mesut Kocagoz Meclis (Small)

CHP Genel Başkanı Özgür Özel dünkü grup toplantısında Mesut Kocagöz’e yerr verdi. Özel “Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz, bir yurttaşımızın hayatını kaybettiği teleferik kazasından sonra tutuklandı. Ortaya çıktı ki, o görevi çoktan bırakmış, üstüne üç kere denetleme geçirmiş, Mesut Kocagöz’ü karalayan ifadeyi veren kişi, çıkan görüntülere göre durmuş teleferiği yeniden çalıştırmış. Mesut Kocagöz’e artık tahliye beklerken 24 günde hazırlanan iddianame kabul edildi. Çok ciddi itirazlarımız var; sağlık durumu kötüye gidiyor, ailesinin gözü yaşlı, Kepez oy verdi, yani onun arkasında onu bekliyor. Biz tensiple birlikte tahliyenin gecikmeden verilmesini Kepez için, ailesi için, Mesut Başkan için istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Mesut Başkanın masumiyetine inanıyoruz. Tutukluluk halinin kaldırılmasını, kendisinin eninde sonunda zaten beraat edeceğini biliyoruz. Mesut Başkana buradan sevgilerimizi, dayanışma duygularımızı iletiyoruz” dedi.

ÖZEL ANTALYA’YA BEKLENİYOR

Teleferik Faciasindan Tutuklanan Kepez Belediye Baskani Mesut Kocagoz (Small)

Antalya’da yerelde bu denli eylemler yapılmasına rağmen bu olayın ardından Genel Başkan Özgür Özel’in Antalya’ya gelmemesi tepkilere neden oluyor. Zaman zaman Milletvekilleri gelip Kocagöz’ü ziyaret etse de Özel’den de bir destek ziyareti bekleniyor. Antalya’ya gelip bir basın açıklaması yapması beklenen Özel’den şimdiye kadar Mesut Kocagöz ile ilgili Antalya’ya gelmedi.

Bu duruma tepki gösteren bazı partililer, “İlk baştaki tavrı gayet normal. Ancak rapor çıktıktan sonra artık Başkan Kocagöz’ün suçsuz olduğu ortada. Bilirkişi raporunun ardından Antalya’ya gelerek Başkanı ziyaret edip bir basın açıklaması yapmasını beklerdik” dediler.

SAĞLIK DURUMUNDA SIKINTI VAR

Mesut Kocagoz Un Koltuğuna Kim Oturdu

Şeker hastası Başkan Kocagöz’ün sağlık durumunun da iyi olmadığı belirtildi. CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Kocagöz’ü ziyaret ettikten sonra bir tv programında açıklama yaparak şunları söyledi:

Vatandaşlara ücretsiz sağlık müjdesi Vatandaşlara ücretsiz sağlık müjdesi

“Ben dün bir ziyaret yaptım. Şu anda cezaevinde tutuklu olan Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz’ü ziyaret ettim. Öncelikle şundan başlayayım; sağlığı iyi değil. Diyabeti vardı, şu an akciğer enfeksiyonu var. Benim yanıma nefes nefese geldi. Soğuk soğuk terliyordu. Durumu çok kötü. Neden hastaneye gitmiyorsun dediğimde şunu söyledi; ‘Ben haksız yere buradayım ve elim kelepçeli bir resim çıkarsa, bu görüntü uzun süre akıllardan çıkmaz’. Bu siyasi bir kararla tutuklu. Bu sürecin siyasi olduğunu düşünüyorum. Ben rehin olarak görüyorum. Bu Kepez halkının cezalandırılmasıdır.”

Muhabir: SERCAN AYTIŞ