İbn Sina'nın faydalarını saymakla bitiremediği o bitki Antalya'da yetişiyor İbn Sina'nın faydalarını saymakla bitiremediği o bitki Antalya'da yetişiyor

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlıklar da satışa çıkmaya başladı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fiyatların yüksek olduğunu dile getiren besici Recep Bal, bunun en büyük nedeninin de maliyetler olduğunu belirtti. Bal, “Girdilerle et fiyatları birbirini tutmuyor. Çünkü girdiler daha yüksek. Böylelikle de hayvancılarımız artık zarar ettiklerinden bu işi bırakmak zorunda kalıyor” dedi.

EMEKLİ MAAŞIYLA ALAMIYOR

Besici Isyan Etti

Fiyatların yüksek olması nedeniyle işçi, emekli gibi gelir durumu düşük olan ailelerin kurbanlık alamadıklarına değinen Bal, “Bugün en düşük emekli maaşı 10 bin lira. Bakın, bu 10 bin lirayla da bugün bir kurbanlık alabilmeniz neredeyse mümkün değil. Canlı hayvan kilosu 300-350 liranın altına düşmez. Yani 10 bin liraya normal bir küçükbaş hayvan alabilmeniz mümkün görülmüyor” ifadelerini kullandı.  

HAYVAN SAYISI AZALDI

Kurban Bayramı

Hayvancılıkta büyük düşüş olduğuna da dikkat çeken Bal, “Daha öncede defalarca dile getirdik. Maliyetler yüzünden insanlar hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyor diye. Ama dinleyen olmadı. Bugün üzülerek söylüyorum ki ülkemizdeki hayvan sayısı azaldı.

Kurbanlık Hayvan

Eğer böyle giderse, önümüzdeki yıllarda daha da azalacaktır. O nedenle de devletimizin acilen besicilerimize yeterli desteği sağlaması gerekiyor” diye konuştu.

Muhabir: SERCAN AYTIŞ