Eczacı olan bir kişi, sosyal medya üzerinden bir ilaç firmasına yönelik tepki videosu paylaştı. Videoda eczanesinde bulunan son kullanma tarihi yakın olan vitamin takviyesi gibi ürünleri outlet adı altında ihtiyaç sahibi kişilere uyguna verdiğini ifade eden eczacı, “Vatandaşlar orijinal ürünlere daha ucuza ulaşsın diye böyle bir şey yaptım. Ancak bir ilaç firması bana tepki gösterdi” diyerek sitem etti. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Antalya Eczacılar Odası Başkanı İsmail Erçin, “Yasal olarak bakıldığında yasalara uygun. Ancak bu ürünlerin internet üzerinden satışını şahsen onaylamıyorum ve meslektaşımızda olsa doğru bulmuyorum” dedi.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/10/UCUZ-ILAC-TARTISMASI-2-Medium.jpg UCUZ İLAÇ TARTIŞMASI 1

SAHTE ÜRÜN TEHLİKESİ

Vitamin takviyeleri, sağlık ürünleri ve takviye ilaçların çoğu internet sitesinde satışı gerçekleştiriliyor. Ancak vatandaş, satın aldığı ürünlerde son kullanım tarihinin geçmesi veya sahte ürün gönderimi gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Eczane ürünlerinin internette satılmaması gerektiğini vurgulayan Başkan İsmail Erçin, “Eczane ürünleri internette satılmamalıdır. Ne yazık ki internet satış kanallarında denetlenemeyen alanlar var ve buradaki ürünlerin güvenilirliği her zaman soru işareti oluyor. Burada satılan ürünlerin tarihi yakın, geçmiş veya sahte ürün olabilir. Her satış kanalında bu durum olmayabilir ancak böyle bir tehlike mevcut” diye konuştu.

Uzman hekim veya eczacı danışmanlığı dışında alınan takviyelerin sağlık açısından risk faktörü oluşturduğunun altını çizen Başkan İsmail Erçin, “İnternetten takviye ürün satın alınması gereksiz kullanıma neden olduğu gibi kaynakların boşa aktarılmasına da neden oluyor. Güvenli olmayan bir ürünü reklamına aldanarak alıp tüketmek sağlık için de risk oluşturuyor. Bu ürün güvenli olabilir ancak kişinin bunu kullanmaması gerekiyor da olabilir veya satın alınan ürün sahte de olabilir. Vatandaşlarımız gereksiz yere yanlış kullanımdan zarar görmesini istemiyoruz” şeklinde konuştu.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/10/UCUZ-ILAC-TARTISMASI-1-Medium-1.jpg UCUZ İLAÇ TARTIŞMASI 2

“ECZANELERDEN TEMİN EDİLMELİ”

Sahte ürün veya tarihi geçmiş ürünlerin eczanelerde satışının mümkün olmadığını belirten Başkan İsmail Erçin, eczanelerin bakanlık tarafından denetlendiğine değindi. Başkan İsmail Erçin, “Eczanelerde sahte ürün satışı gibi durumlar mümkün değil.  Çünkü eczaneler ürünleri direkt ecza depolarından temin ediyor. Depolarda direkt ilaç firmasının kendisinden ürünü temin ediyor. Eczaneler çok daha güvenlidir. Takviye ürünlerin eczacı danışmanlığında eczanelerde satılması gerekir. Eczaneler, Sağlık Bakanlığı tarafından yılda 2 kez standart olarak denetlenir. Bu ürünlerin eczanelerde satılması konusunu çok önemsiyoruz. Bu konuyla ilgili de hem Sağlık Bakanlığı’na hem de Tarım Bakanlığı’na bunları bildiriyoruz” diyerek takviye alımında mutlaka doktor veya eczacı danışmalığı olması gerektiğini söyledi.

İLAÇ TEDARİĞİNDE SORUN DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz aylarda bazı ilaç firmaları, zam oranını yeterli bulmayarak eczanelere ilaç gönderimini kısıtlamıştı. İlaç tedariği konusunda bir iyileşme sağlansa da sorunun devam ettiğini dile getiren Başkan Erçin,“Temmuz ayında ilaç firmalarının ürün fiyatlarında güncelleme oldu. Bununla birlikte ilaçlar biraz daha ulaşılabilir hale gelse de tüm ilaçlara ulaşamıyoruz. Özellikle bazı etken madde gruplarında, doktorların tercih ettiği ve hastaların çok kullandığı antibiyotik gruplarında da ne yazık ki bazı ilaçlara ulaşamıyoruz ama her Euro kuru güncellemesinde rahatlama olacaktır” diyerek Sağlık ve Tarım Bakanlığı ile iş birliği içerisinde çalışarak sistemi daha da güzel hale getirmek istediklerini sözlerine ekledi. GÜNAY SARI https://antalyaningundemi.com/