Bilinen en eski ismi Habesos olan, Antik dönemlerde ise Antiphellos olarak adlandırılan Antalya’nın Kaş ilçesinin, geçmişte pek çok medeniyete yurt olduğunu dolayısıyla sınırları içerisinde ilçenin içine saçılmış boncuk taneleri gibi antik kentleriyle her uygarlıktan bir iz sakladığını hepimiz biliyoruz.

Birçok antik yapısı ile UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde koruma altında olan Kaş, bu tarihi zenginlikleri gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmayı başaran bölgelerden biridir.

Bu topraklarda bulunan her antik kentin duyduğunuzda tüyler ürperten bir hikayesi olduğu gibi, mimarisiyle de döneminde ki pek çok yapıyı geride bırakabilecek özellikleri mevcuttur. Ancak içlerinden bir tanesi var ki özellikleri ile duyanları güzellikleri ile görenleri büyülüyor. Patara Antik Kenti.

TARİH BOYUNCA ÖNEMLİ BİR LİMAN KENTİ

Tanrı Apollon’un doğduğu yer olarak ünlenen Patara’dan ilk kez ünlü tarihçi Heredot’un söz ettiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda MÖ 13'üncü yüzyıla ait Hitit metinlerinde şehrin adı Patar olarak geçmektedir. Xanthos Vadisi'nde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemli bir liman kenti olarak ününü korumuştur.

Likya Parlamento Binas.jpg (Small)

DÜNYANIN EN ESKİ VE EN DEMOKRATİK MECLİSİ BAŞKENT PATARA’DA

Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasında Xanthos Vadisi'nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyü'nde yer almaktadır ve Likya'nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. Ancak bu antik şehri bu denli özel kılan ne eskiliği ne de güzelliğidir. Bu kenti özel kılan tarihte Likya Birliği'nin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri olmasının yanı sıra Likya Birliği'ne başkentlik yapmıştır. Likya Birliği dünyada parlamenter demokrasinin temeli sayılır. Bunun sebebi ise dünyanın en eski ve en demokratik meclisi olarak kabul gören meclis binasının Başkent Patara’da keşfedilmiş olmasıdır.

“TARİHİN BİLİNEN BU İLK 'EN MÜKEMMEL' YÖNETİM BİÇİMİ”

Ünlü düşünür Montesquieu, Kanunların Ruhu adlı kitabında Likya Birliği'nin yönetim biçimini, "en mükemmel cumhuriyet örneği" olarak göstermiştir. Tarihin bilinen bu ilk 'en mükemmel' yönetim biçiminin uygulanmasına, başkent Patara'nın görkemli meclis binasında gerçekleştiğini aktarmıştır.

Antalya turizminde işçi krizine yabancı işçi önerisi… Antalya çalışma izni istedi Antalya turizminde işçi krizine yabancı işçi önerisi… Antalya çalışma izni istedi

Meclis Patara Antik (Small)

YAPISAL ÖZELLİKLER

Meclis (ya da eski Helence adıyla bouleuterion), kentin en ihtişamlı yapılarından biri olan tiyatronun kuzeyinde konumlanır. Yapının mimarisi dikdörtgen ve yarım daire olmak üzere iki temel geometrik yapıdan oluşmaktadır. Yaklaşık 1300 metrekarelik bir alana oturan yapının yüksekliğinin, 17 metre olduğu bilinmektedir.

Patara Genel Plan (Small)

TBMM’YE DEVREDİLDİ

Patara Antik Kenti’nde bulunan dünyanın en eski demokratik meclisi olarak kabul gören Likya Birliği Meclisi Binası’nın keşfi, 1991 yılında dönemin Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık tarafından keşfedilmiştir. Ancak kenti gün yüzüne çıkaran Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Korkut’tur. Bu süreç 2000-2006 yıları arasında gerçekleşmiştir. 2008 yılında da dönemin TBMM Başkanı Köksal Toptan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı protokolle, TBMM’ye devredilmiştir.

Patara Meclisi (Small)

ANTİK LİKYA'NIN DÜNYA'YA AÇILAN KAPISI

Kent içerisinde ziyaret edebileceğiniz başka önemli yapılar da bulunmaktadır. Antik kent içerisinde inceleyebileceğiniz yapılar arasında; antik tiyatro, hamam, lahit yer almaktadır. Antik Likya'nın Dünya'ya açılan kapısı olan bu eşsiz kent, şehrin turizm gelirine ciddi bir gelir sağlamakta olup, hem yabancı hem de yerli turistler için bir cazibe merkezidir.

Muhabir: BUSE ER