Örtü altı yetiştiriciliğinin önemli noktalarından biri olan Antalya’nın Serik İlçesi’nde hasat başladı. Sıcak giden havalardan dolayı mutlu olan kavun üreticisi kırmızı örümcek ve beyaz sinekten şikayetçi.

5 Eylül’de dikimi gerçekleştirilen kavunların hasadının başladığını ve yerli üretime destek verilmesi gerektiğini belirten Ziraat Mühendisi Orhan Dilsiz, “Amacımız yerli üretimi daha fazla ileri taşımak. Bu alanda kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Her zaman yerli üretimden yanayız. Bugün burada ilk hasadımızı gerçekleştirmekteyiz. Yaklaşık 2 dönüm alandan 10 ila 12 ton arasında ürün beklemekteyiz. Buranın dikim zamanı 5 Eylül. Yaklaşık 2,5 ay sonrası hasadımızı yapmaktayız. Bu hasat zamanına kadar üreticilerimizin bitkisel zararlara karşı mücadelesi devam etmekte. Kırmızı örümcek ve beyaz sinek, üretimi olumsuz etkileyen zararlılar” diye konuştu.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/11/URETIMDE-‘BOCEK-SORUNU-2-Small.jpg ÜRETİMDE ‘BÖCEK’ SORUNU 1

BEKLENTİYİ KARIŞLAYAN FİYAT

Beklentilerini karşılayan fiyatlar ise üreticinin yüzünü güldürdü. Havaların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ile bu yıl üretimi olumlu etkilediğini belirten Ziraat Mühendisi Orhan Dilsiz, “Havaların sıcak gitmesi üretimi olumlu etkiliyor. Ürün tutum ve pazar açısından daha iyiye gidiyor. Şu an herhangi bir sıkıntımız yok. İnşallah pazarımız da böyle devam ederse üreticimizin yüzü gülecek” dedi.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/11/URETIMDE-‘BOCEK-SORUNU-3-Small.jpg ÜRETİMDE ‘BÖCEK’ SORUNU 2

Dilsiz, fiyatın şu anda kavunda 15 lira olduğunu aktararak, “İnşallah böyle devam eder. Havaların sıcak gitmesi üretimi olumlu etkiliyor. Ürün tutum ve pazar açısından daha iyiye gidiyor. Şu an herhangi bir sıkıntımız yok. Pazarımız da böyle devam ederse üreticimizin yüzü gülecek” şeklinde konuştu.  İHA