Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, özellikle hava sıcaklıklarının arttığı şu günlerde vatandaşları orman yangınlarına dikkatli olmaları hususunda uyarıyor. Özellikle anız yangınlarına dikkat çeken Tarım İl Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yayınlanan bilgilendirme yazıları, video ve grafik destekli görseller dikkat çekiyor.

"Ormanlarımızı hep birlikte koruyalım" çağrısı ile vatandaşların gündelik hayatta dikkat etmesi gereken hususlara dikkat çeken Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, "Kural çok basit" diyerek "Ateş yakma, izmarit atma, anız yakma, pişman olma" sözleri ile öğüt verdi.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, resmi sosyal medya hesabı Twitter (X) üzerinden yayınladığı video ile ‘anız yangınlarına’ dikkat çekti. 2000’li yılların başında TRT’de yayınlanan ‘Diyanet Saati’ kıvamında hazırlanan video içeriğinde şu ifadelere yer verildi:

"Toprak çok büyük bir nimettir. Nimete zarar vermek, onu hor kullanmak israftır, zulümdür. Allah israfı ve zulmü yasakladığı gibi meşru sebep olmadan canlıların öldürülmesini de haram kılmıştır. Yaşama hakkı her canlı için kutsaldır. Tüm canlılara şefkat ve merhamet göstermekte inancımızı oluşturan temel unsurlardandır."

Aniz Yangini

Dini telkin havasında yayınlanan video içeriğin devamında, anız yakmanın yol açtığı zararlara dikkat çekilerek vatandaşlara şu uyarılar yapıldı:

"Anız yakmak toprağın üzerinde ve içinde yaşayan pek çok canlının yanarak ölmesine neden olur. Anız yakmak topraktaki organik madde miktarını azaltır, toprağı fakirleştirir, verimi düşürür, çevreyi tahrip eder. Anız yakmak geleceğimizin teminatı ormanlarımızı katleder. Anız yakmak suçtur. Bu suçu işleyenler hakkında yasal işlem başlatılır. Bu kişilere mevzuatın öngördüğü cezalar uygulanır. Anız yakma. Biyoçeşitliliğimizi, topraklarımızı, ormanlarımızı, geleceğimizi karartma. Anız yakma pişman olma."

"Ormanı Koru","Yangını Önle" sloganları ile desteklenen videoda Antalya İl Tarım Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da etiketlendi.

Kaynak: HABER MERKEZİ