MEB (2024) öğretmen ataması ne zaman, branş dağılımı, kaç öğretmen ataması yapılacak MEB (2024) öğretmen ataması ne zaman, branş dağılımı, kaç öğretmen ataması yapılacak

Üniversite adayları, e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak başvurularını elektronik ortamda gerçekleştirmeye bugün itibariyle başladı. Üniversite adayları, ÖSYM Başvuru Merkezleri ve ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulaması aracılığıyla da başvurularını yapabilirler.

SINAV BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

2024 YKS başvuruları 1 Şubat- 26 Şubat tarihleri arasında yapılabilecek. Başvuru tarihinde başvuru yapamayan üniversite adayları 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında geç başvuru yapabilecek. Üniversite adayları geçen sene normal başvuru tarihinde katılmak istediği her sınav oturumu için 115 lira ödemiş, geç başvuru tarihinde başvuranlar ise her bir oturum için 172,5 lira ödemişti. Bu sene ise sınav ücretlerine gelen zamlarla birlikte sınav giriş ücretlerinde değişiklik yapıldı. Sadece Temel Yeterlilik Testine (TYT) girecek adaylar 295 TL öderken, TYT ile birlikte Alan Yeterlilik Testine (AYT) veya Yabancı Dil Testine (YDT) girecek adaylar 590 TL ödeyecek. 3 sınava da girmek isteyen adaylar ise toplam 885 TL ödeyecek.

SINAV ÜCRETLERİ NASIL ÖDENECEK?

Adaylar, ÖSYM sisteminin e-Ödemeler bölümünden veya anlaşmalı bankalar üzerinden ödeme işlemi yapılabilir. E-Ödemeler bölümünden ödeme yapacak adaylar kredi kartı veya banka kartı kullanabilecek.  Bilgilerinizi sisteme kaydeden adaylar, başvurunuzu tamamladıktan sonra sınav ücretini yatırabilecekler. Kaydını yaptıran adaylar, belirlenen sınav ücretlerini ödemedikleri takdir de sınav başvuruları geçersiz sayılacak.

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Milyonlarca öğrencinin canla başla çalıştıkları üniversite sınavı, 8-9 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, 8 Haziran 2024 tarihinde TYT’ye girecekken, 9 Haziran'da ise AYT’ne girecekler. YDT'ye girmek isteyen adaylar ise yine 9 Haziran da bu sınava girecek. ŞEYDA TÜTGÜN

Kaynak: ŞEYDA TÜTGÜN