Geçtiğimiz gün AK Parti'nin hayati tehlike oluşturduğu gerekçesiyle, sokak hayvanlarının, özellikle de köpeklerin 30 gün içinde sahiplenilmemesi halinde “uyutularak”, yani enjeksiyonla öldürülmesine ilişkin yasal düzenleme hazırlığı tepkilere neden oldu. Tüm Türkiye’deki hayvanseverler ayağa kalktı. Antalya’da bulunan hayvanseverler, Attalos Heykeli’nde bir araya gelerek yetkililere seslendi.

Hayvanseverler yetkililere seslenerek, şu sözlere yer verdiler:

“Bugün; Cumhurbaşkanlığı, AKP, iktidarın küçük ortakları olan gerici siyasi partiler ve Tarım Bakanlığı tarafından öne sürülen "tecrit ve katliam odaklı" yasa tasarısına karşı, sokakta yaşayan köpekleri, yani mahalle sakinlerimizi savunmak için buradayız, tek bedeniz. "Otenazi, uyutma, doğal yaşam alanı, Avrupa modeli" gibi yumuşatılmış ifadeler ile sokakta yaşayan köpeklerin ömür boyu hapsedilmesine ve öldürülmesine yönelik "etik dışı ve kanun dışı" uygulamaları protesto etmek, hayvanların yalnız olmadığını haykırmak için buradayız.

DİRENİŞLER ÜLKE ÇAPINA YAYILDI

058C8B3D 555C 4815 Adf6 Ec0C5F359D23 (Small)

Yüzyıllardır köpeklerle paylaştığımız bu sokaklarda, dostlarımızın yanındayız. Şu anda eşzamanlı olarak İstanbul'la birlikte Ankara'da, Alanya'da, Antalya'da ve Datça'da bileşenlerimiz ve hayvan hakları savunucuların, tasarının geri çekilmesi için #Sokaktayım Yanındayım eylemleriyle toplumsal direnişin sesini ülke çapında yükseltiyor.

Çünkü bugün saat 14:00'te, yani bir saat sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Komisyonu'nda köpekler için "ölüm fermanı" anlamına gelen bu tasarı görüşülecek. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in dün gazetecilerle paylaştığı bilgiye göre; bahsi geçen düzenleme önümüzdeki birkaç hafta içinde, komisyon toplantıları sonrası oylanmak ve yasalaşmak üzere meclise sunulacak!

YETER ARTIK

335Ce6A6 C4C9 4E8E Ab00 896Bf9480136 (Small)

"Artık yeter" demek için yine sokaklardayız. Çünkü; Hayvanlarla birlikte içine çekildiğimiz nefret örgütlenmesi yeni değil. 2000'li yılların ortalarından bu yana sokakta yaşayan hayvanları toplamak, hapsetmek ve öldürmek için hep aynı tehditle karşı karşıya bırakılıyoruz. Yıllardır ismini hak etmeyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun "kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat ilkesini temel alan 6. maddesini delmek isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı'yla ve iktidar partisiyle -tabiri caizse- "daimi bir mücadele içindeyiz", Hayvanları ve haklarını korumakla yükümlü olanlar, bizzat onları yok etmeye ve suç işlemeye devam ediyor! Halkın oylarıyla seçilmiş vekiller, bizzat bizi kutuplaştırmaya ve halkın hassas dengelerini bozmaya devam ediyor.

YANDAŞ GAZETECİLER

B174E4F3 Adce 490F A31F A2D25F149Ac4 (Small)

Toplumsal huzura ve barışa zarar veren bu suni gündemleri ise; taraflı medya kuruluşlarını, yandaş gazetecileri ve parayla tutulmuş trol çetelerini devreye sokarak yapıyorlar. Bireysel silahlanmayı hedefleyen, provokasyon ve dezenformasyonla köpekleri ve yaşam savunucularını canavarlaştıran ama bir türlü kapatılmayan sözde dernekler de, adeta sözcülük yapıyor. Yetkililer, Türkiye de ekonomik, sosyal ve kültürel başka hiçbir "hayati", hatta "ölümcül" sorun yokmuş gibi, kendi sorumsuzluklarını, suçlarını, ihlal ve ihmallerini örtmek için hayvanları ve hayvan hakkı savunucularını hedefe koyuyorlar.

Artık yeter! 20 yıldır kanunda yer alan yükümlülüklerini yerine getirmeyen, yani hayvanları kısırlaştırmayan, besleme, bakım ve rehabilitasyonlarını yapmayan, onları başka ilçelere, ormanlara, çöplüklere atan ve popülasyonun artmasına sebep olan belediyelerin suçunu köpeklere atamazsınız.

SORUMLULUĞU KÖPEKLERE YIKAMAZSINIZ

Hissiz birer eşyaymış gibi, hayvanların kataloglardan, internetten, Merdiven altından yasal ve yasadışı üretimine, satışına ve ticaretine izin verip hayvan terk etme fillerine caydırıcı cezalar getirmeyen yasa yapıcıların sorumluluğunu köpeklere yıkamazsınız. Barınaktan hayvan sahiplendirme bilincini aşılamayan, hayvanlarla beraber yaşamanın yükümlülükleri konusunda sistemli bir şekilde farkındalık ve eğitim çalışmaları yapmayan yerel ve merkezi yönetimlerin yükünü köpeklere atamazsınız.

Halihazırda yasalara aykırı şekilde işleyen dev "toplama merkezlerinin" ihalelerine ve inşaatlarına halkın vergileriyle binlerce dolar harcayan ve bu tesisleri "ölüm kampları" şeklinde kullanan belediye başkanlarının rant hırslarını köpeklerden çıkaramazsınız.

Son dakika… Antalya’nın demir adamı yarışmada yaralandı Son dakika… Antalya’nın demir adamı yarışmada yaralandı

BU YAPILAN HAYVANLARA ZULÜM

B78Fd650 C6B6 4919 84B0 9C6B6911A732 (Small)

Geçici bakımevlerinde ve toplamalar sırasında hayvanlara yönelik şiddet ve işkence fillerinde bulunan belediye çalışanlarının, veteriner hekimlerin ve emri veren belediye başkanlarının "soruşturma engeline takılmadan yargılanmasına" engel olan iktidarın ve siyasi partilerin ellerindeki kanı köpeklere bulayamazsınız. Hayvana zulmedenlere "yatarı olmayan, ertelenebilen, iyi hal indirimi uygulanan ve para cezasına çevrilebilen" caydırıcılıktan uzak göstermelik hapis cezalarını, "devrim gibi yasal düzenleme" güzellemesiyle sunan vekilleri, katilleri aramıza salan cezasızlık sistemini köpeklere karşı kullanamazsınız.

TOPLAYAMAZSIN, HAPSEDEMEZSİN, ÖLDÜREMEZSİN

Yapmanız gerekenlerin hiçbirini yapmayıp hayvanları hedef gösteremezsiniz! Yok etmeye çalıştığınız milyonların hak ve adalet anlayışı, beraber yaşamayı nesilden nesile aktarmaya devam eden kültürel kodlarımız buna izin vermeyecek. Sokaktaki dostlarımızı öldürmeyi hedefleyen tecrit ve katliam tasarısı meclisten geri çekilene kadar her gün sokaklarda olacağız. Etik, bilimsel ve yaşam hakkından taraf olan tek çözüm kısırlaştırmak, yerinde yaşatmak, üretim ve satışı yasaklamaktır. Türkiye çapındaki tüm yaşam savunucularını, dostlarımızla paylaştığımız sokaklarda varlık göstererek diğer il ve ilçelerde de direniş ve eylemler başlatmaya çağırıyoruz. Yarın ve her gün gelin, hayvanlar için tek ses olalım: Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin!”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN