Antalya sürdürülebilir turizm alanında birçok seçeneğe sahiptir. Bu turizm faaliyetleri doğanın içinde olurken aynı zamanda doğaya ve çevreye en az zarar veren etkinliklerden oluşur. Sürdürülebilir turizmde bireysel olarak farkındalık sahibi olmak önemlidir. Doğayı en az kirleten aktiviteler sürdürülebilir ve ekoturizm kapsamında yer tutar.

Antalya Kepez’de ilk iş babalık Antalya Kepez’de ilk iş babalık

Sürdürülebilir Turizm Eğitim

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM NEDİR?

Doğaya ve çevreye saygılı bir turizm çeşidi olan sürdürülebilir turizm insan etkileşimi sebebiyle doğal kaynakların zarar görmesini engelleyen bir yaklaşım olarak bilinir. Asıl amaç doğayı ve çevreyi koruyarak gelecek nesillere bozulmamış bir doğa ve kültür bırakmaktır.

Turistik faaliyetlerin çevreye olan zararını en aza indirmeyi amaçlayan sürdürülebilir turizm doğa ile iç içe etkinlik fırsatları sunar.

Sürdürülebilirturizmm

Bölgedeki doğal ve kültürel mirasların korunmasını sağlarken ekonomiye de katkı sağlar. Sürdürülebilir turizmde farklı turizm türlerinin geliştirilmesi esas alınır. Sürdürülebilir turizmin içinde yer alan ekoturizm faaliyetlerinin ekonomik boyutunda istihdama kabalık şehirlerden sessiz sakin bölgelere kadar birçok kriteri vardır.

Sürdürülebilirturizm1

ANTALYA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM SEÇENEKLERİ

Sürdürülebilir turizm yalnızca doğa ile iç içe olan faaliyetler değil aynı zamanda kentin kültürü, tarihi ve yerel değerlerini yaşatan etkinlikleri kapsar. Zengin coğrafyası ile turizm başkenti haline gelen Antalya’da doğa ve kentin tarihi ve kültürü içinde birçok sürdürülebilir turizm aktivitesi bulunur.

Lake Salda Burdur

Sürdürülebilir turizmde belirli kriterler yer alır. Bunlar çevreci ve sesiz ulaşım ağı, doğa dostu konaklama seçenekleri, milli parklar ve ormanlar, yemek kültürü, spor turizmi, yayla ve köy turizmi, yerel halkın rehber olduğu ve yerel değerlerin öne çıktığı faaliyetleri kapsar.

Image 750X 645216E78Cb78

Turizm şehirlerinde hem yoğun ziyaretçi akışında hem de bu ziyaretçilerin taleplerini karşılamak için doğa zarar görür. Turizmde doğanın korunmasını esas alan turizm etkinlikleri hem ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesini hem de doğanın olabildiğince az zarar görmesini sağlar.

1709773İşte Antalya’nın eşsiz doğası, tarihi ve kültürü içinde doğa dostu turizm faaliyetleri..

BİSİKLET TURU

Ormanlar ve denizlerle çevrili Antalya ziyaretçilerine hem yürüyüş hem de bisiklet için birbirinden güzel rotalar sunar. Araçların doğaya verdiği zarardan arınması kapsamında bisiklet turları önemli yer tutar. Hem sağlığa faydalı hem de doğa dostu bisiklet sürüş aktivitesi ekoturizm ve sürdürülebilir turizm kapsamında bisiklet sürmek tercih edilen aktivitelerden biridir. Antalya’da en güzel koylardan biri olan Phaselis koyu bisiklet sürüşü için en çok sevilen rotalardan biridir.

sürdürülebilir turizm bisikletBeldibi’nde Phaselis ve Kemer’e uzanan bir tarafta yemyeşil ormanların diğer tarafta masmavi denizin yer aldığı 115 km parkur bisiklet sürüş rotası olarak tercih edilir.

Tarih ve doğanın buluştuğu Likya Antik Kenti, bisiklet severler için eşsiz bir rotadır. Bu yolda hem antik kenti hem de rota üzerinde yer alan köyleri ziyaret etmek ve yol üstündeki plajlarda denize girmek mümkündür.

Doğa Bisiklet

Beydağları Milli Parkı’nın doğusunda yer alan Gökdere vadisi şehir merkezine yakın olması sebebiyle tercih edilir. Bu vadi doğanın içinde bisiklet sürmek için 38 km bir rota sunar.

Konyaaltı ve Lara bisiklet rotası şehrin kabinde yer alan ve herkesin kolayca ulaşabileceği uzun bir bisiklet sürüş rotasıdır. Sahil boyunca uzanan bisiklet yolunda hem dinlenmek hem de yemek yemek için alanlar bulunur.

5Ba10Aa6A775E

Bunların yanı sıra Antalya’nın birçok ilçesinde bisiklet rotaları bulunur. Silyon antik kenti, Doyran Göleti, Geyikbayırı gibi yerler en çık beğenilen rotalardır.

KUŞ GÖZLEMİ

Antalya dünyadaki önemli kuş göç yolları arasındadır. Antalya’nın Side ve Akseki gibi bölgelerinde kuş cıvıltıları ve ormanın sesi arasında uzak diyarlardan gelip göç eden kuşları izlemek doğanın içinde olmak isteyenler için sevilen bir aktivitedir.

Kus Gozlemcisi sürdürülebilir turizm

Dünyanın dört bir yanındaki kuşlar göç ettiği dönemlerde Antalya’nın belirli bölgelerinde seyreder. Bu sırada birbirinde güzel ve farklı kuşları gözlemlemek ve onların doğasını anlamak hem ekonomik hem de sürdürülebilir turizm etkinlikleri arasında yer alır.

SUALTI GÖZLEMİ

Antalya tarih boyunca sahip olduğu kıyı ve koylar sebebiyle önemli bir merkez olmuştur. Bu biyoçeşitlilik açısından zengin denizlerde hem çeşitli balık türleri hem de çok eski dönemlerden kalan batık gemiler yer alır.

Dalis Ve Sualti Rotalari Otelleri

Antalya’da su altı gözlemi yapmak için en çok tercih edilen yerlerin başında Side Su Altı Müzesi, Kaş Kanyon ve Uçanbalık rotası, Lara bölgesinde yer alan falezlerin alt kısımları gibi çeşitli alanlar bulunur.

Antalya Kekova Batik Sehir Deniz

Antalya’nın denizleri hem batık gemiler hem su altı mağaraları ve türleri açısından zengindir. Sualtı dünyasını gözlemlemek ve bu canlıların dünyasına yolculuk etmek için birçok tur seçeneği mevcuttur.

MİLLİ PARKLAR

Antalya dünyaca ünlü milli parklara sahiptir. Denizi, tarihi yerleri ve ormanları ile görenleri büyüleyen bu rotalar turizmde önemli yere sahiptir. Bu milli parklar kendilerine özgü güzellikleri ile doğa ve tarih severleri ağırlar. Bu milli parklarda yürüyüş, doğa gezisi, yaban hayatı gözlemi ve su ve dağ sporları gibi çeşitli aktiviteler yapılır.

Koprulu Kanyon Milli Parki 4

Antalya’daki milli parklar şu şekildedir:

Köprülü Kanyon Milli Parkı,

Güllük Dağı - Termessos Milli Parkı

Beydağları Sahil Milli Parkı

Gulluk Dagi Milli Parki Tarihi Kapi

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı

MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR

Antalya, Türkiye’de en fazla mavi bayrağa sahip ildir. Mavi Bayrak etiketi plajlara çeşitli faktörleri yerine getirmeleri halinde verilir. Bu kriterler arasında denizin temizliği, tesisin bakımı ve ulaşılabilirliği, güvenlik durumu gibi çeşitli faktörler ele alınır.

Mavi Bayraklı Plaj Antalya

Antalya’da hem merkezi bölgelerde hem de ilçelerde toplam 231 Mavi Bayraklı plaj yer alır.

MUTFAK KÜLTÜRÜ

Antalya tarih boyunca birbirinde farklı uygarlıkları ağırlamıştır. Bu uygarlıkların kültürü hem mimari alana hem de yemek kültürüne yansımıştır. Antalya’nın en ünlü yemekleri arasında Antalya piyazı,

piyaz

bergamot reçeli, hülüklü çorba, cive, hibeş ekşi tarhana, kabak tatlısı gibi çeşitli yemekler bulunur. Bunların yanı sıra Akdeniz’e özgü balıklar da sofralarda geniş yer tutar.

YAYLA VE KÖY TURİZMİ

Antalya’da yaylalar bölge halkı için önemli bir yere sahiptir. Özellikle yaz aylarında aşırı sıcakları  yaşandığı dönemlerde Antalya’nın yerlileri bir süre yaylalara gider. Bu yaylalar aynı zamanda doğanı  içinde bir turizm faaliyeti olarak değerlendirilir.

Gedelme Yaylasi kemer

Antalya’da birçok yayla bulunur bunlardan başlıcaları Feslikan, Ovacık, Gedelme, Üçoluk gibi yaylalardır.  Bu yaylalarda kamp yapmak, yürüyüş ve dağ sporları gibi aktiviteler yapılır.

Gedelme Yaylasi Bisiklet

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA