Antalya’nın falez bandında yer alan ve Bambus Beach olarak bilinen Bambus Koyu niçin yapılan ihale, Ankara 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, şu sözlere yer verdi:

Ndq4Otm3Ot Antalya Bambus Plajindaki Yikim Durduruldu (Small)

Onlar sevdiklerini mezarlıkta ziyaret etti.. Antalyalılar şehitlerini unutmadı Onlar sevdiklerini mezarlıkta ziyaret etti.. Antalyalılar şehitlerini unutmadı

“Kıyı Kanunu’na aykırı şekilde halktan koparılmaya çalışılan Bambus Koyu için verdiğimiz mücadele ilk sonucunu verdi. Ankara 6. İdare Mahkemesi Bambus ihalesini iptal etti. 'Nitelikli Doğal Koruma Alanı' statüsünde olan Bambus Koyu’ndaki kaçak yapıları ve aykırı düzenlemeleri 2016 yılında yaptığımız yıkım ile ortadan kaldırmıştık.

Muratpasabelediyesi

Bunun ardından Muratpaşa Belediyesi olarak koyu halka açmak için Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na 6 kez başvurduk fakat sonuç alamadık. 2022 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koyu tekrar ihaleye çıkardı, bu ihaleye de belediye iştirakimiz Falez A.Ş. ile katıldık. Fakat ortaya çıkan yüksek bedellerle ihale başka bir firmada kaldı.

E602644Cdfa8B792 1619958497 (Small)

Bunun üzerine Bambus Koyu’nun devletin hüküm ve tasarrufu altındaki koruma statüsüne sahip bir alan olduğu ve ihalenin Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesi ile hukuki yollara başvurduk ve nihayetinde yapılan özelleştirme ihalesi bugün mahkeme tarafından ihale usulüne aykırı olduğu gerekçesi ile iptal edildi. Bambus’ta daha önce yer alan özel işletmenin denizden iş ve beton makineleri getirerek yarattığı tahribat hala hafızalarımızda.

Muratpaşa Belediyes Başkanı Ümit Uysal

Bu doğa harikası koyda tekrar bunların yaşanmasını istemiyoruz. Zaten halka ücretsiz açılması gereken halka ait bir yer. Her ne kadar mahkeme kararı ihalenin usulüne ilişkin olsa da kamunun, yani sizlerin, bizim yararlanmamız gereken bütün alanları ihale etme hastalığından ülkemiz bir an evvel kurtulmalıdır. Bakanlığımızı, Muratpaşa’daki tüm plajları halka açık tutmak için kamu yararı adına tekrar iş birliğine davet ediyorum. Tekrar tekrar ifade ediyorum, kıyılar halkındır!”

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA