Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği kapsamında Konyaaltı sahilinde 'Sahil Temizleme Etkinliği' gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinliğe Konyaaltı Belediyesi, Gürsu Mahalle Muhtarı Özlem Saday, Altınyaka Koleji öğrencileri katıldı. Etkinliğe katılan büyük küçük herkesle sahil temizliği yapıldı.

0D3456D6 Ef7D 4643 9A1D A6091C9B6Cb9 (Small)

Etkinliği çocuklarla gerçekleştirmeleri hakkında açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Çiğdem Hacıoğlu "Çocukları bu projeye dahil etme sebebimiz tamamen 'ağaç yaşken eğilir' mantığından kaynaklanıyor" dedi. Konyaaltı Sahili’nde gerçekleştirilen etkinliğin basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; "Bu tür etkinliklerin amacı; Henüz çocuk yaşta iken insanlara çevre bilincinin aşılanarak, gelecekte çevreye duyarlı nesillerin yetiştirilmesidir. Yaptığımız bu etkinlikle; Çevreyi korumanın yolunun öncelikle kirletmemek olduğu hususunda toplumda farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır"

3B3C13F9 C1D1 41Af 808A 22A07D048F9D (Small)

Kurban pazarlarında fiyatlar dibi gördü Kurban pazarlarında fiyatlar dibi gördü

İNSAN KAYNAKLI ÇÖPLER İLE EKOSİSTEM ZARAR GÖRÜYOR

"Bu etkinlikte sahilde toplanan çöplerin tamamı insan kaynaklı olup kıyılara bilinçsizce atılan çöpler; rüzgar ve diğer yollarla denize ulaşması halinde deniz çöplerini oluşturarak deniz canlılarına ve ekosisteme büyük zarar vermekte ve çevre sorunlarının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Deniz çöplerinin çoğu plastik kökenli olup denizlerdeki kalış süreleri yıllarla ifade edilecek kadar uzundur. Özellikle plastiklerin deniz suyunda parçalanmasıyla oluşan mikroplastikler balıklar ve su canlıları tarafından besin olarak algılanarak tüketilmekte, dolayısıyla besin zinciri yoluyla insana kadar ulaşabilmektedir."

7Aa5D5Aa 661B 4224 9F46 Bdc900576Dbc (Small)

DİKKAT ÇEKMEK HEDEFLENİYOR

"Çevreye umursamazca atılan çöplerle doğal denge bozulacağından gelecek nesillere sağlıklı temiz bir çevre bırakmak hedeflenerek Belediyemiz bir taraftan kirliliği önleyici tedbirler alırken, diğer taraftan bu konuda toplumsal bilinç oluşması için bu tür farkındalık etkinlikleri ile dikkat çekmekteyiz"

100B2548 733F 4Afb 88Ee Aea5Da60C522 (Small)

"ÇOK SAYIDA ÖDÜLÜMÜZ VAR"

Çevre temizliği etkinlikleri kapsamında değerlendirmede bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Çiğdem Hacıoğlu yaptığı açıklamada "Bu hafta Dünya Çevre Haftası, bu çevre haftası etkinliği kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Gürsu Muhtarlığı, Altınyaka Koleji işbirliği ile bir kampanya başlattık. Çevre sahil temizliğini çocuklarımızla beraber yapıyoruz.

E906858A 4161 4C91 B742 2Af9Cdca27D5 (Small)

Biz Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak çevre konusunda her zaman çok hassas davranıyoruz ve bu konuda da çok sayıda ödülümüz var. Çocukları bu projeye dahil etme sebebimiz tamamen 'ağaç yaşken eğilir' mantığından kaynaklanıyor. Bu yaşlarda çevre bilincini alırlarsa ileri zamanlarda onlar şimdiki yetişkinler gibi her yere çöp atmayacaklar" ifadelerine yer verdi.

Muhabir: Sibel YEŞİL