Kaş’ın Çerler Mahallesinde yapılması planlanan mermer madeni çalışması bölgenin doğal yapısını bozacağı ve çevreye zarar vereceği için bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Dün maden çalışması için bölgeye gelen ekiplere Çerler mahallesi sakinleri izin vermedi. Ancak 2 yıldır projeleri süren çalışmanın izinleri tamamlandı. Çevrede yaşayanlar doğal yapının bozulacağından, ormanların ve verimli arazilerin zarar göreceğinden endişe ediyor. Maden çalışmasını istemeyen bölge halkı avukatlar yoluyla dava sürecini başlatacaklarını belirtiyor.

çerler köy-1

YERLEŞİM BÖLGESİ YAKINLARI MADEN OCAĞI ÇALIŞMASI

Antalya’nın dünyaca ünlü turizm merkezi Kaş’ın ilçe merkezine bağlı 54 mahallesi bulunur. Çerler Mahallesi ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır.

Kaş ile Demre sınırları arasında olan Çerler köyünde yerleşim bölgelerinin yakınına inşa edilmesi planlanan mermer ocağı maden çalışması bölgede endişeye sebep oldu. El değmemiş toprakları ve doğanın tehlike altında olduğu Çerler mahallesinde MRT Madencilik tarafından 2 yıldır bu proje yapılmak isteniyordu.

Bölgede yaşayan halk yapılacak maden çalışması nedeniyle hem çevrenin hem de geçim kaynakları olan tarım faaliyetlerinin tehlike altına gireceği için çalışmaya tepki gösteriyor.

Çerler Köy (2)

“KÖYLÜ DE ÖNÜNE GEÇMEK İSTEDİ”

Mahalledeki mermer ocağı çalışmasını sosyal medya hesaplarından duyuran mahalle sakini Mustafa A. maden çalışması için ölçü almaya başladıklarını söyleyerek şöyle konuştu: “Çerler, Kaş’ta Demre sınırına 3-4 km uzaklıkta olan Kaşın bir köyü. Burada yerleşim yerine 200-300 km arsada maden ocağı yani mermer ocağı için bir çalışma yapılacak. Karotla ölçüm almaya başladılar. Köylü de bunun önüne geçmek istedi. Daha önce hiç kimsenin haberi yoktu bu işten son dönemlerde yapılan çalışmalar sonucunda köylüler fark etmeye başladı. Avukatımız ilerleyen günlerde bir davada bulunacak. Onun ardından her şey kesinleşecek. Bir dava sürecine girilecek. Bugün ÇET raporları alınacak. “

çerler köy-2

“İZİN VERMİYORUZ, İSTEMİYORUZ”

Çerler Mahallesi Muhtarı Osman Gacar, dün yapılmak istenen maden ocağı çalışmasını zor engellediklerini belirterek şöyle konuştu “Bir iki yıldır bu proje için uğraşıyorlarmış. Geçen dönemin muhtarından aldım bu bilgileri. 10-15 gün önce beni buldular. Ben de köy halkının hiçbir şekilde istemeyeceğini söyledim. Bir önceki gün de 2 tane ayrı ayrı proje çıkarmışlar, projeleri bana bıraktılar. Dün de maden ocağı projesinin kanat örneği için geldiler. Köy halkı da izin vermediği için ben de oraya gittim. Gelen ekibe köyü boşaltmalarını, izin vermediğimizi ve istemediğimizi söyledim.”

Son dakika… Antalya yaza değil kışa geçiyor… Antalya’da 29 Mayıs’ta hava nasıl olacak? Son dakika… Antalya yaza değil kışa geçiyor… Antalya’da 29 Mayıs’ta hava nasıl olacak?

Gacar, maden çalışması için izinlerinin olduğunu söyleyerek “mutlaka yapmak için uğraşacaklar. Biz de engellemek için uğraşacağız.  Şu anda çalışmayı engelledik. Ancak bir dahaki sefere jandarmayla geleceklerini söylediler.” dedi.

Bölgede yaşayan halk dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla maden ocağı yapılacak bölgeye zeytin ağaçları dikmeyi planlıyor. Bu pazar günü bölge halkı zetin ağaçları dikerek farkınlık oluşturacak. 

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA