Antalya'nın Kemer İlçesi'ndeki antik Likya kenti Phaselis'in sınırları içerisinde bulunan 1'inci Derece Arkeolojik Sit Alanı niteliğindeki Alacasu ve Bostanlık koylarındaki 2 halk plajı projesinin inşaatının yankıları sürerken, Kültür ve Turizm Bakanlığı bir kez daha çevrecilerin hedefinde. Geçtiğimiz yıl şubat ayında Kemer ilçesinde antik Likya kenti Phaselis'in sınırları içerisinde bulunan 1'inci Derece Arkeolojik Sit Alanı niteliğindeki Alacasu ve Bostanlık koylarındaki 2 halk plajı projesinin inşaatına başlanmıştı. Yargı kararına rağmen devam edeninşaat bakanlıkla çevrecileri karşı karşıya getirmişti.

BU KEZ PARK ALANINDA İNŞAAT

Bu kez de yine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Antalya Kemer İlçesi'nde bağlı turistk Beldibi Mahallesi'nde bulunan Atatürk Parkı'na karavan park yapılıyor. Akdeniz’in kıyısında halkın kullandığı tek ve son ormanlık alan olan park için çevrciler ayağa kalktı. A Platformu ve yöre halkı inşaatın acilen durdurularak alanın park olarak korunması için imza kampanyası başlattılar.

Imza Kampanyasi Basladi (Small)

ALAN PARK OLARAK KALMALI

Konuıyla ilgili açıklamalarda bulunan A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, "Burası bir park alanıdır. Bu alan 1941 yılında tapu kadastro çalışmalarıyla köylüye ayrılmış,  Orman Bakanlığı 1965 yılında “Bu alan ormandır” diyerek dava açmış, 1995 yılında ise alan Turizm Bakanlığına devredilmiştir. 
Beldibi Parkı, deniz kıyısında olması nedeniyle halkın hem denize girdiği, hem de park olarak kullandığı bir alandır. Beldibi’nde denizin kıyısı turizm tesisleriyle dolu olduğu için halkın denizi gördüğü, denize ulaştığı tek ve son park alanıdır. Park, 413 metre boyunda ve 50 metre eninde toplamda yaklaşık 20 dönümlük bir alandır" dedi.

Kemer De Kampanya Suruyor (Small)

ÖNCE RESTORAN YAPILDI

Halkın denize girdiği bu parka önce restoran yapıldığını açıklayan Gündüz, "Park olarak korunmasını istediğimiz bu alanda, Turizm Bakanlığı bir süre önce bir restaurant yapmıştır. Parkın geri kalan bölümünde ise şu anda bazı çalışmalar yaparak, karavan kampı haline getirmek istemektedir. Alanda kimi yerler kazılmış, kimi yerlere elektrik kabloları döşenmeye başlanmıştır. Buna gerekçe olarak da “Restaurant yeterli geliri elde edememektedir, bu nedenle de geliri arttırmak için karavan kamp yeri yaparak para kazanılacaktır” denilmektedir. Ayrıca alandaki yeşil alanların sulanması durdurulmuş yemyeşil olan park alanı şu anda bozkır görünümüne gelmeye başlamıştır. Alanın çevresi de daha önceden tel örgülerle çevrelenmiş ve halkın alana girişi zorlaştırılmıştır" diye konuştu. 

Kemer Der Imza Kampanyasi (Small)

İŞLEMİN DURMASI GEREKİR

Beldibi’ndeki bu alan İmarsız bir alan olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı bu çalışmaların hukuksuz olduğunu ileri süren A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşlemin acilen durması gereklidir. Ayrıca park alanının tam karşısında turizme dayalı iş yapan dükkanlar vardır. Bu bölgede karavan kampı yapılırsa, onlarca karavanla olumsuz bir görüntü olacaktır. 
Bizler, Beldibi Atatürk Park'nın park olarak korunmasını ve karavan kampı olmamasını talep ediyoruz. Karavan parkı için başka bir alan bulunarak alanın park olarak korunmasını talep ediyoruz."

Antalya’da yeni yapılan projeye akın akın geldiler Antalya’da yeni yapılan projeye akın akın geldiler

İMZA KAMPANYASI SÜRÜYOR

Öte yandan karavan park inşaatının durdurulması için A Platformu ve yöre halkı imza kampanyası düzenledi. Toplanan imzaların Kültür ve Turzm Bakanlığı'na gönderileceği belirtildi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ