Antalya İl Nüfus Müdürlüğü’nde yaşanan olaylar zinciri “Bu kadarına da pes doğrusu” dedirtti. Ülkü Y. 2012 yılı Eylül ayında Antalya İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü olarak atandı. Ortalama görev süreleri 5 yıl olmasına rağmen Ülkü Y. 2020 yılı Kasım ayına kadar görev yaptı. Ülkü Y. Isparta’ya tayin edilirken, yerine de Serap Güney İl Müdürü olarak atandı. Ancak görevinden ayrılmak istemeyen Ülkü Y. 110 gün rapor aldı. Bu arada ilişik kesme yazısı kendisine tebliğ edilmediği için de bu süre içerisinde Antalya İl Müdürlüğü’nde iki müdür birden görev yapmış oldu.

İLİŞİĞİ KESİLDİ

Bu iki başlılığa son vermek isteyen Antalya Valiliği, Valilik Onayı ile Özlük Servisi Şefi ve memur Havva .Ö.’yü ilişik kesme yazısı tebliğ etmeleri için Ülkü  Y’nin evine gönderdi. Kapıyı açmayan Ülkü Y.’ye posta yoluyla tebligat yapıldı ve ilişiğini kesmek zorunda kaldı. Olaylar zinciri de böyle başladı.

Bu olaydan sonra geri dönmek için dava açan Ülkü Y. evine haber vermeden geldiği için sinirlendiği iki eski personeline, Merkez Nüfus Müdürü Ahmet Ferit A. aracılığıyla “Dönünce görüşeceğiz”, "canlarına okuyacağım" şeklinde mobbing içeren mesaj gönderdiği ileri sürüldü. Bu arada geri dönmek için açtığı davayı da kazanan Ülkü Y. 1 Ağustos 2023 günü yeniden görevine döndü. Bu arada Havva .Ö’de doğum yaparak ücretsiz izin hakkını kullanmaya başladı.

DEDİKODU İDDİASI

Olaylar da 2023 yılı Ağustos ayında başladı. Kurumda çalışan Hilal G. doğum iznindeki Havva Ö.’yü arayarak, kendisinin kadınlık gururunu aşağılayıcı birtakım ithamlarda bulunduğunu, hatta eşi ile ilişkisinin bulunduğunu, bu iddiaları da kendisine Müdür Ülkü Y.’nin söylediğini ileri sürdü.

Bunun üzerine memur Havva Ö. Savcılığa suç duyurunda bulundu. Savcılık tarafından ifadeleri alınan I.Ç.B. ve B.D. Havva Ö’nün bu iddialarını doğruladı. Bunun üzerine Savcılık suçlu gördüğü Ülkü Y. için Valilik’ten soruşturma izni istedi. Soruşturma izni verilmesi durumunda Y. hakkında dava açılacaktı.

Logo Cam Ustu Nufus (Small)

SORUŞTURNA İZNİ VERİLMEDİ

Ancak Havva Ö.’nün dışında 5 ayrı memurun daha mobing iddiasıyla şikayet dilekçesi verdiği Ülkü Y. ile ilgili Valilik tarafından soruşturma izni verilmedi. Ülkü Y. aleyhinde ifade veren memurlara çeşitli nedenlerle disiplin soruşturması açtı.

Antalya’daki o belediye çocuklara unutulmaz anlar yaşattı Antalya’daki o belediye çocuklara unutulmaz anlar yaşattı

VALİLİK DE MAHKEMELİK OLDU

Bu durum karşısında da hukuk mücadelesinden vazgeçmeyen Havva Ö. bu kez de Valiliğe dava açtı. Ayrıca savcılığında soruşturma izni verilmemesi kararına itiraz ettiği öğrenildi. Konya’da devam eden mahkeme eğer Valiliği haksız bulursa, bu durumda soruşturma izni çıkacak ve Y. yargılanacak. Aksi durumda Antalya İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nde bundan sonra olacaklar ise merak konusu oldu.

Muhabir: YAPRAK ÖZER