Antalya’da yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaz ürünlerinin tezgahlara gelmesiyle birlikte tezgahlar doldu taştı. Kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesi olan barbunyanın pazar tezgahlarındaki yerini almasıyla birlikte vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Birçok kişinin yaz aylarında buzluğuna koyduğu barbunyanın fiyatı ise dudak uçuklattı. Pazar fiyatlarına isyan eden vatandaşlar, tencerelerinin boş kaldığını dile getirdi.

KIŞLIK HAZIRLIKLAR YARIM KALDI

Whatsapp Image 2024 05 29 At 15.02.13 (1) (Small)

Antalya’da yaşayan vatandaşlar, kışlık hazırlıkları için kollarını sıvadı. Yaz ürünlerini kışın da tüketmek isteyen vatandaşlar, yaz aylarında bu ürünleri alarak buzluklarına dolduruyor.  Dondurdukları bu ürünleri ise kışın afiyetle yiyorlar. Kışın rahat etmek isteyen vatandaşlar, yaz ürünlerinin pazar tezgahlarına gelmesiyle birlikte pazarlara akın etti. Kışlık hazırlık yapmak isteyen vatandaşları ise pazar fiyatları vurdu. Barbunyanın kilosunun 80 TL olmasıyla büyük bir hüsran yaşayan vatandaşlar, “Kışlık hazırlık yapmak istiyoruz ama fiyatlar izin vermiyor. Üzüm yaprağı almak istedik kilosu 100 lira, barbunya almak istiyoruz 80 lira bu fiyatlarla nasıl kışlık hazırlık yapacağız?

Konyaaltı’da vatandaşlar ücretsiz plajları tercih etti, sahildeki mekanlar boş kaldı… Konyaaltı’da vatandaşlar ücretsiz plajları tercih etti, sahildeki mekanlar boş kaldı…

Whatsapp Image 2024 05 29 At 15.02.13 (Small)

Kilosuna 80 lira verdiğimiz barbunyanın zaten yarım kilosu kabuğu. Bir kilo aldığımız barbunyadan yarım kilo tane çıkıyor. Yarım kilo taneden 4 kişilik ailenin tek bir öğünü çıkmıyor bile bazen. Bu fiyatların hali ne olacak bilmiyoruz artık. Elimizi nereye atsak borç oldu. Fiyatlar düşecek diyorlar ama daha da yükseliyor. Ne zaman düşecek bu fiyatlar? Kışlık hazırlık yapmak istiyoruz ama fiyatlardan dolayı buzluklarımız boş kaldı. Fiyatların makul seviyelere gelmesini istiyoruz artık” şeklinde konuştular.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN