Ülke genelinde turizm sektöründe yaşanan ara eleman krizinden Türkiye'nin turizm merkezi destinasyonlarından biri olan Antalya da nasibini aldı. Yerli ve yabancı vatandaşların tatil için en çok tercih ettiği şehirlerin başında yer alan Antalya'da ara eleman sıkıntısı yaşanması hakkında değerlendirmede bulunan Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, "Ara eleman sıkıntısı yaşanıyor çünkü meslek okullarına yönlendirme olmuyor" açıklamasında bulundu.

Antalya Turizm (Small)

'ÇOK İŞ AZ MAAŞ' POLİTİKASI

Turizm kenti Antalya her yıl sayısız turist ağırlamaya devam ediyor. Ancak turizm sektöründe yaşanan ara eleman kaybı turizm sektörünü ve Antalya turizmcilerini de zor duruma düşürmüş durumda. Ara eleman sıkıntısının nedenleri hakkında açıklama yapan Başkan Ümit Akduman "Ara eleman sıkıntısı yaşanıyor çünkü meslek okullarına yönlendirme olmuyor.

Antalyalılar defalarca satışa çıkan MarkAntalya’nın akıbetini merak ediyor? Dev satış ne oldu? Antalyalılar defalarca satışa çıkan MarkAntalya’nın akıbetini merak ediyor? Dev satış ne oldu?

Otelturizm (Small)

İnsanlar aşçı olun, bulaşıkçı olun ya da turizm sektöründe herhangi bir kolda yer alın diye teşvik edilmiyor. Buna ek olarak iş yerleri çalışanların birkaç dil bilmesini, işinde profesyonel olmasını ve en az 4-5 yıllık tecrübe sahibi olmasını isterken buna karşılık çok düşük ücretler veriyor. Durum böyle olunca da kalifiye elemanlar da başka yere yöneliyor" dedi.

Araeleman (Small)

"ARA ELEMAN SIKINTISI UZUN SÜRE DEVAM EDECEK"

Ara eleman sıkıntısının çözülmesi için meslek okullarına önem verilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Akduman, "Bu günlerde İstanbul'da bir meslek okulunun kapatılmasıyla ilgili bir kaos yaşanıyordu. Ama ülkenin gençlerinin, en azından bir kısmının meslek okullarına yönlendirilmesi gerekiyor" derken bu okullara verilen önemin artmaması ve gençleri teşvik edememenin sonucu olarak bu sıkıntıların uzun süre devam edeceğini belirtti.

POLİTİKA HALİNE GETİRİLMELİ

Araelemanascı (Small)

Meslek okulları ile ilgili gerekli çalışmaların yapılmadığını öne süren Başkan Akduman "Mesela bunu bazı organize sanayiler hayata geçirdi sanayinin hemen yanında meslek okulları açıldı. Ama bu bir politika haline getirilmeli. Meslek okulu açtık deyince de hemen bu sorunların önüne geçilemez sonuçta orda okuyup mezun olması gerekecek. Sadece bu sene değil önümüzdeki sene de bu ara eleman sıkıntısı devam edecek görünüyor. Ülkede yöneticiler, gençleri meslek okullarına yönlendirmek için bir çalışma yapmıyor" ifadelerine yer verdi.

Maasyetmiyoraraeleman (Small)

"EYLEM YAPILSA DA ÜMİTLİ DEĞİLİM"

2024 turizm sezonunun başlamasıyla birlikte bir süredir devam eden ara eleman sıkıntısı tekrar gündeme geldi. Turizm sektöründe ara eleman sorunları hakkında bazı hareketlenmelerde bulunmanın dikkat çekebileceğini belirten Başkan Akduman "Turizm sezonu yavaş yavaş açılıyor ama Turizm Bakanlığı ya da yönetim bu durumları aşma yolunda hareket etmediği sürece biz de her sene aynı sıkıntıları yaşamaya devam edeceğiz. 11 Mayıs'ta yapılan kontakt kapatma eylemleri gibi durumlar olursa o zaman belki yönetim de bu sorunların üzerine düşebilir ama açıkçası çok da ümitli değilim" dedi.

Muhabir: GÜNAY SARI