Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin nesli tehlike altındaki türler listesindeki caretta caretta ve chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının Akdeniz sahillerindeki yuvalama döneminin başlaması nedeniyle birçok plajda akşam saatlerinde denize girme yasağı getirildi. Eylül ayına kadar devam edecek yasak saat 20.00 itibari ile başlayarak sabah saat 08.00’e kadar devam edecek. Yasağa uymayanlar için ise 387 bin 141 TL para cezası uygulanacak.

Caretta Patara (Small)

EYLÜL AYINA KADAR YASAKLAR DEVAM EDECEK

Deniz kaplumbağaları her yıl nisan ayının sonu veya mayıs ayının başlarında Akdeniz sahillerine gelerek yumurtalarını bırakıyor. Temmuz ortasında yuvalardan çıkan yavrular denize ulaşmaya çalışıyor. Deniz kaplumbağalarının bu süreci ise eylül ayının sonuna kadar devam ediyor. Deniz kaplumbağaları ise Antalya’da 9 sahile gelerek yumurta bırakıyor. Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan bu sahillere yavruların zarar görmemesi için gece giriş yasağı uygulanıyor. Her yıl uygulanan bu yasak bu yıl içinde başladı. Öte yandan bu sahillere araçla giriş, çadır kurmak, kamp yapmak, ateş veya mangal yakmak tamamen yasak. Her yıl uygulanan ceza ise 2024 yılı için 387 bin 141 TL olarak belirlendi. Peki Antalya’da hangi sahillere akşam saatlerinde girişler yasak?

Patara (Small)

PATARA SAHİLİ

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde bulunan Patara Plajı, 12 kilometrelik sahil uzunluğu ile dünyanın en uzun plajı olarak biliniyor. Kumu ince ve denizi sığ olan Patara Plajı 18 km uzunluğundadır. Rüzgarlı bir çevresinin olmasından dolayı rüzgar sörfü için uygun olan Patara, deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanlarından bir tanesidir.

Patara Plaji Yasak (Small)

Patara plajının genişliği ve uzunluğu nedeniyle geçmiş yıllarda Yeşilçam filmlerinde sahili çöl sahnelerinde fon olarak kullanılmıştır. Öte yandan günümüzde ise natürist ve nüdistlerin rahat bir şekilde çıplak olarak yüzerek güneşlenebildiği bir sahil olarak biliniyor.

Doğal sit alanı özelliğine sahip olan plaj, tertemiz bir havaya sahiptir. Doğa harikası olan plajdan tekne turlarına katılarak birbirinden ilginç koyları ziyaret etmek mümkündür.

Cirali Sahili Yasak (Small)

Antalya’da eski belediye başkanı proje yaptı o proje heyecan uyandırdı Antalya’da eski belediye başkanı proje yaptı o proje heyecan uyandırdı

ÇIRALI SAHİLİ

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde bulunan Çıralı Plajı, doğal ve tarihi sit alanıdır. Cam berraklığında ve dupduru bir denize sahip olan Çıralı’da neredeyse hiç dalga bulunmuyor. Plajın üst kısımları kumlu bir yapıya sahipken, denize doğru olan kısmı hafif taşlı, denizin içi ise taşlı bir yapıya sahiptir. Çıralı, upuzun sahili ile yoğun kalabalıkların oluşmasını engellemektedir.

Cirali Plaji (Small)

Antalya’nın en ünlü plajı olan Çıralı, Yunan mitolojisinin ilginç özelliklerini bünyesinde bulundurmaktadır. Öte yandan iki tarafı kayalarla çevrili olan plaj oldukça serin ve ılık bir havaya sahiptir.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN