Antalya’da bu yıl hububatın tarladaki yolculuğu haziran ayında sonra eriyor. Hububat ürünlerinin başında gelen buğday, ülkemizin en önemli besin kaynakları içerisinde yer alır ve en çok yetiştirilen ve tüketilen tahıllar arasında bulunuyor.

4448F934 82Da 49Da A1F9 6Ae21F64E99D (Small)

Bim Dondurma Fiyatları 2024 - (YENİ) Adora, Fair, Dudi Dondurma Çeşitleri Bim Dondurma Fiyatları 2024 - (YENİ) Adora, Fair, Dudi Dondurma Çeşitleri

Antalya ve bölgesinde hububat ürününde bu yıl bolluk ve bereket var. Haziran ayı ortalarında sahillerdeki hububat tarlalarındaki ürünler hasat edilebilir duruma geldiği belirtildi. Eskiden insan gücüyle biçilen hububat ürünleri artık günümüzde makine ile yapılırken, ürün kaybının da zaman kaybının olmadığı açıklandı. Antalya’nın Döşemealtı ilçesindeki tarlalarda bu yıl küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle sahiller haziran ayı ortalarında iç kesimlerde ise temmuz ayı sonuna doğru hasat gerçekleşebilir.

B463Efb8 Fe06 4217 A9D4 1E46393539Ef (Small)

Döşemealtılı çiftçiler buğday hasadının kolaylaştığını belirterek,” Buğday ürünün biçilmesi, toplanması hatta balya yapılması işlemleri makineler sayesinde oluyor. Eskiden orakla biçiyorduk, çok zorlanıyorduk, şimdi rahatladık, çok rahatız. Makineler tüm işleri kolaylaştırdı.” dediler. Öte yandan yetkililer, bu yıl geçen yıllara oranla hububatta bolluk yaşanacağına dikkat çekti. 

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK