Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 8'inci sınıflara yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS-2024) sınavı için Antalya'da adaylar sabah saatlerden itibaren sınava girecekleri okullara geldi. Sınavın saati 09.30'da ilk seviyeye ulaşan sertifika, görevlilerin kontrollerinin ardından salonlara alındı. Aileler ise polis tarafından çevrede okulda gürültü yapmamaları konusunda uyarılırken, uzaklaşmaları istendi. Okuldan uzaklaşan ailelerin yakınlarında bulunan parklara gitti. Heyecanla kısıtlanan sınavdan alanı bekleyen anne babalardan bazı yürüyüşlere otururken, bazıları ise Kur'an-ı Kerim durur, dua etti.

62273 (1) (Small)

Öğrencileri sınava yollayan ve dışarıda tuttuğu masada hem bekleyen hem de kahvaltısını yapan Funda Eke, "Çok heyecanlıyız. Allah'ın tüm hayırlarımızın emeklerinin karşılığını veririz. Bir yandan okuyoruz, bir yandan da stresimizi atmaya çalışıyoruz" dedi.

Fatma Saçkan da "Çocuğum sınava girdi heyecanlı, biz da heyecanlı şekilde bekliyoruz. Gece uyku yoktu, sabah 06.00'da kalktık geldik, bekliyoruz. Anne babalar ve çocuklar emek verdi. Biz de emeklerimizin karşılığını bekliyoruz. Çocuklarımız hücrelerimizde tam destek yanımızda, stresimizi Atıyoruz ve o şekilde bekliyoruz" diye konuştu.

'SÜPER ADAMLAR'

62273 (4) (Small)

75'inci Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde ise sınavın başlamasına dakikalar kala mininin Emine olduğu öğrenilen aday çantasıyla okul bahçesine girmek istedi. Görevliler tarafından uyarlanma sonrasında çantasını araçta bekleyen babasına teslim eden Emine, tekrar okula giderken cep telefonunun yanında olduğunu fark etti. Babasının okulda dolaşan Emine, çocuklarını sınava gelen diğer ailelere telefonunu teslim ederek babasını aramalarını istedi.

62273 (3) (Small)

Okulun girişine kadar ilerleyen Emine, bu defa da kimlik ve sınava giriş belgesinin yanında olmadığını fark etti. Durumu anlayanlardan biri yürüyerek giderek Emine'nin babasını telefonla aradı ve kızının kimliği ile sınava giriş belgesini acil şekilde getirmesini istedi. Kısa bir süre sonra gelen babadan belgeler alan kişi, kurumsal girişine doğru koşarak Emine'ye teslim etti. Emine, LGS'ye girmek için sınıfına doğru ilerlerken, ona yardımcı olan kişi ise çevredekiler tarafından 'Süpermen' denilerek alkışlandı.

Meteoroloji açıkladı! Antalya 25 Haziran 2024 hava durumu raporu... Antalya’da yarın hava nasıl olacak? Meteoroloji açıkladı! Antalya 25 Haziran 2024 hava durumu raporu... Antalya’da yarın hava nasıl olacak?

'ÇOK HEYECAN YAPTI'

62273 (2) (Small)

açıklamalaru okula sınava gelen Esma Bakal, olayı şöyle anlattı:

"Çocuk kitabını ve belgesini unutmuşlar. Bir arkadaşım da koşarak ona yardımcı oldu. Çocuk onun sayesinde sınava girdi. Babasını ve annesini aradık. Maalesef annesinin uğraştığı için telefona cevap veremedi. Babasının okuduğunu ve başardık. Çocuk sınava katılabildi. İsmi Emine'ydi. Adınızı biliyorum. Çok heyecanlandım, çok panik oldum. Sağ olsun velilerin hepsi yardımcı oldu. Çocuk şu an sınavda." 

Kaynak: DHA